Potężne tornado, wraz z gradobiciami, przetoczyło się w czwartek przez miasto na wschodzie Chin, zabijając co najmniej 78 osób oraz zniszczyło setki budynków, powyrywało drzewa z korzeniami, a pojazdy wylądowały na swoich dachach – donosi Associated Press.

torNADO

torNADO

Liczba ofiar rośnie

Tornado uderzyło w gęsto zaludniony obszar gospodarstw i fabryk w pobliżu miasta Yancheng w prowincji Jiangsu, w odległości około 800 kilometrów na południe od Pekinu. Prawie 500 osób zostało rannych, 200 jest w stanie krytycznym – poinformowała agencja Xinhua. Drogi zostały zablokowane z powodu powyrywanych z korzeniami drzew, zerwanych linii energetycznych i innych ruin.

Krajowy nadawca CCTV pokazał ludzi, którzy nosili rannych do szpitali, samochody osobowe i ciężarowe leżące do góry – na dachach, uliczne słupy energetyczne pęknięte na pół. Miliony ludzi zostało pozbawionych energii elektrycznej i komunikacji telefonicznej na znacznym obszarze.

torNADO

„Jak koniec świata”

„Usłyszałem wichurę i pobiegłem na górę, aby zamknąć wszystkie okna” – powiedział 62-letni Xie Litian, mieszkaniec najbardziej zdewastowanego przez żywioł rejonu. „Ledwie dotarłem na ostatni schodek, a usłyszałem boom i zobaczyłem, jak cała ściana z oknami mojego domu zawaliła się z powodu wiatru” – dodaje. Następnie zawalił się dach, a mężczyzna szybko zbiegł na dół. Schował się do kąta i po 20 minutach wyszedł na zewnątrz. Nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy z jego sąsiedztwa zostało tylko rumowisko. „To było jak koniec świata” – podsumowuje.

torNADO

Olbrzymi grad

Jiangsu jest nadmorską prowincją na północ od Szanghaju. Yancheng to starożytne miasto, gdzie przebywa na stałe 8 milionów ludzi.

Prowincjonalny straż pożarna Jiangsu nie powiedziała ani słowa o liczbie ofiar, ale podkreśla, że burzy towarzyszyły olbrzymie opady gradu. Ratownicy zostali wysłani do ewakuacji pracowników i zabezpieczeniu chemikaliów oraz innych niebezpiecznych substancji w lokalnej fabryce na przedmieściach Yancheng.

Zdjęcia w Internecie pokazały rozbity trzypiętrowy budynek szkoły, z dużymi drzewami leżącymi na boisku. Wszystkie okna były rozbite, a dach – podobnie jak sąsiednich budynków – został zerwany. Niektóre fotografie przedstawiały ludzi leżących na otwartej przestrzeni czy zakopanych w gruzach zniszczonych domów.

To było tornado

Raporty donoszą, że tornado uderzyło około około 14:30 w Funing i powiat Sheyang na obrzeżach miasta.
Tornada czasami nawiedzają południowe Chiny w miesiącach letnich, ale rzadko z tak dużą skalą śmierci i zniszczeń jak w czwartek.

W tym roku południowe i wschodnie obszary Chin doświadczyły tygodni ulewnych opadów deszczu i burz, które spowodowały powodzie i dziesiątki ofiar.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o