Chiny tworzą siły do przeprowadzenia ataku nuklearnego, wojny w kosmosie i cyberwojny

Chiński prezydent powołał do istnienia trzy nowe dowództwa wojskowe: Siły Rakietowe, Siły Wsparcia Strategicznego oraz odrębne dowództwo sił lądowych. Nowe jednostki mają wzmocnić potencjał chińskiego arsenału nuklearnego, zwiększyć bezpieczeństwo Chin w kosmosie i cyberprzestrzeni, a także usprawnić współpracę różnych rodzajów sił zbrojnych.

Powołane do istnienia przez prezydenta Xi Jinpinga nowe dowództwa: Siły Rakietowe, Siły Wsparcia Strategicznego oraz odrębne dowództwo sił lądowych, zaczęły oficjalnie działać z początkiem 2016 roku. Podczas uroczystej ceremonii Xi przekazał sztandary dowódcom nowo powstałych formacji.

Usprawnienie sił nuklearnych

Chińskie Siły Rakietowe w rzeczywistości nie są nową formacją, ale dotychczas były ukrywane pod nazwą Drugiego Korpusu Artyleryjskiego, łącznie z tradycyjnymi wojskami artyleryjskimi. Są one odpowiedzialne za zdolność do przeprowadzenia uderzenia nuklearnego oraz obronę rakietową przed atakami wroga.

broń atomowa

Oficjalne wyodrębnienie tej jednostki ma służyć usprawnieniu kontroli nad arsenałem nuklearnym Chin, a także być krokiem w kierunku większej przejrzystości struktury chińskiej armii.

Jak stwierdził Xi Jinping, stworzenie silnych i nowoczesnych Sił Rakietowych ma na celu „wzmocnienie odstraszania nuklearnego i zdolności do uderzenia odwetowego oraz potencjału ataków rakietowych średniego i dalekiego zasięgu”. Jak dodał ekspert cytowany przez chińską gazetę „Global Times”, Song Zhongping, zmiany te nadają Siłom Rakietowym równorzędną rangę z chińskimi siłami powietrznymi, morskimi i lądowymi.

Wojna w kosmosie i cyberprzestrzeni

Siły Wsparcia Strategicznego obejmują działania chińskiej armii w kosmosie oraz cyberprzestrzeni. Oskarżenia o przeprowadzanie ataków hakerskich na strategiczną infrastrukturę oraz militaryzację kosmosu są jednym z głównych problemów w relacjach dwustronnych Pekinu z Waszyngtonem.

cyberprzestrzeń

Jak podkreśla Song, utworzenie oddzielnego dowództwa to dowód, że Chiny dostosowują swoje siły wojskowe do współczesnych potrzeb i chcą być gotowe sprostać wyzwaniom zarówno tradycyjnym, jak i stwarzanym przez rozwój najnowocześniejszych technologii.

wojna-w-kosmosie1

Modernizacja na wzór USA

Wyodrębnione dowództwo sił lądowych ma z kolei usprawnić kontrolę Pekinu nad oddziałami rozmieszczonymi w okręgach wojskowych na terenie całych Chin. Zmiana polegać będzie na centralizacji dowództwa oraz usprawnieniu współdziałania sił lądowych, powietrznych, morskich i rakietowych.

Chiny wykorzystują w tym zakresie doświadczenia armii amerykańskiej i upodabniają swoją strukturę dowodzenia do tej funkcjonującej w Stanach Zjednoczonych.

Wielka reforma chińskiej armii

Utworzenie nowych dowództw w chińskiej armii jest częścią ogłoszonej w ubiegłym roku wielkiej modernizacji. Obejmuje ona m.in. zmianę systemu dowodzenia, zmniejszenie z 7 do 5 ilość okręgów wojskowych, zmniejszenie liczby personelu wojskowego o 300 tys. osób oraz wyposażenie armii w najnowocześniejsze posiadane uzbrojenie.

Armia objęta została również prowadzoną przez Xi Jinpinga kampanią antykorupcyjną. Oficjalnie ma ona służyć walce z plagą korupcji i nepotyzmu, które od lat dotykają chińskie wojsko. Nieoficjalnie jednak ma wzmocnić władzę polityczną nad armią, która w komunistycznych Chinach od zawsze posiada bardzo silną pozycję.

Chiny nowoczesne i asertywne

Ogłoszenie modernizacji chińskiej armii zbiegło się w czasie z przyjęciem przez Pekin bardziej zdecydowanej postawy w morskich sporach terytorialnych z innymi państwami azjatyckimi.

Pekin deklaruje swą suwerenność nad 90 proc. powierzchni Morza Południowochińskiego, ignorując roszczenia Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do przynajmniej niektórych jego akwenów. Za część własnego terytorium Chiny uznają też grupę niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim, o które toczą spór z Japonią – archipelag ten nosi japońską nazwę Senkaku i chińską Diaoyu.

Uważa się, że Morze Południowochińskie kryje spore złoża ropy i gazu. Przez ten akwen co roku transportowane są towary o wartości 5 bilionów dolarów.

źródło: tvn24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.