Chiny w poniedziałek wysyłają na Księżyc łazik, któr będzie badał jego powierzchnię

podbój księżyca przez ChinyW poniedziałek dojdzie do wystrzelenia przez Chiny sondy księżycowej, która jest wyposażona w pojazd, którego zadaniem będzie badanie powierzchni srebrnego globu.

Jeśli plan się powiedzie, po wejściu na orbitę wokół Księżyca, od modułu orbitalnego, oddzieli się lądownik z kierowanym zdalnie pojazdem nazwanym „Jaspisowy królik”. Porusza się on na sześciu kołach i przystosowany jest do pokonywania trudnych przeszkód terenowych.

Chiński łazik wyląduje na księżycu

Pojazd wyląduje w Zatoce Tęczy (Sinus Iridum), która znajduje się w północno-zachodniej części drugiego co do wielkości morza księżycowego, tzw. Morza Deszczów (Mare Imbrium) położonego na bliższej stronie Księżyca.

Chiński łazik będzie lądował na księzycu

Istnieją trzy powody, dla których ta misja się opłaca…

A co skłoniło Chiny do wysłania swojego pojazdu na Księżyc? Prof. Ouyang Ziyuan z Chińskiej Akademii Nauk, wyjaśnił, że istnieją trzy powody: – Po pierwsze chcemy rozwijać naszą technologię. I to nasz główny powód. Po drugie, zależy nam na tym, żeby lepiej poznawać braci i siostry Ziemi – czyli właśnie Księżyc. A trzecim argumentem jest talent naszych naukowców – Chiny muszą rozwijać zespół specjalistów  – wyjaśnił naukowiec.

Jednak prócz tych korzyści, eksperci wyjaśniają, że – Księżyc może być dobrym źródłem minerałów i energii. A ponieważ nie ma na nim powietrza, to również panele słoneczne mogłyby pracować tam bardziej efektywnie, a otrzymywana z tego energia „wsparłaby cały świat”. – Księżyc jest również tak bogaty w hel-3 – paliwo syntezy jądrowej – że problem energii na Ziemi zostałby rozwiązany na kolejnych 10 tys. lat – dodał naukowiec.

Misja ma już pierwsze sukcesy na koncie

Obecnie trwający program księżycowy Chang’e realizowany jest już od wielu lat i ma na swym koncie dwa spektakularne sukcesy – misje sond: Chang’e-1 – wystrzelonej w 2007 roku i Chang’e-2, wystrzelonej trzy lata później, które umożliwiły dokonanie szczegółowych obserwacji Księżyca z orbity.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Chiny w poniedziałek wysyłają na Księżyc łazik, któr będzie badał jego powierzchnię”

 1. dlaczego nie muwja o tym w telewizji

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. W telewizji już o niczym sensownym nie mówią tylko piorą mózgi Polakom. Nie mam telewizora od 2 lat i nie żałuję tego a jak coś mnie interesuje to szukam w internecie

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.