Chiny wystrzeliły supernowoczesnego satelitę. Skierowany może być przeciwka USA

Chiny wystrzeliły we wtorek swojego najbardziej zaawansowanego technologicznie satelitę obserwacyjnego Gaofen-4. Jak twierdzą eksperci, nowoczesny satelita może być wykorzystywany zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych, m.in. monitorując ruch amerykańskich lotniskowców.

Rakieta Długi Marsz 3B (Chang Zheng 3B), najpotężniejsza z obecnie używanych przez Chiny, wystartowała z prowincji Syczuan we wtorek.

satelita

Wyniosła na orbitę geostacjonarną na wysokości 37 tys. kilometrów satelitę Gaofen-4, który będzie mógł fotografować Ziemię w bardzo dużej rozdzielczości a także obserwować ją w podczerwieni. Czas jego pracy przewidziano na 8 lat.

Chińskie oko na świat

Gaofen-4 ze swojej orbity będzie jednocześnie widział obszar 7 tys. kilometrów kwadratowych i stanowi część chińskiego systemu obserwacyjnego CHEOS, który do 2020 roku umożliwi Pekinowi jednoczesną obserwację całego globu.

Jego oficjalnym zadaniem ma być pomoc w walce ze skutkami katastrof naturalnych, monitorowanie zmian klimatu oraz prognozowanie pogody.

satelita

Wykrywanie, namierzanie i niszczenie okrętów

W chińskich mediach zwrócono jednak uwagę na olbrzymi potencjał wojskowy Gaofen-4. Kamery satelity są m.in. w stanie wykrywać i fotografować w bardzo dużej rozdzielczości obiekty wielkości okrętów, co umożliwi szczegółową obserwację ruchu flot obcych państw w Azji Wschodniej.

Chińska gazeta China Youth Daily wprost twierdzi, że jednym z zadań stawianych przed Gaofen-4 jest pomoc w wykrywaniu, namierzaniu i niszczeniu wrogich lotniskowców i niszczycieli.

Eksperci cytowani przez portal gbtimes dodają, że tego typu satelity geostacjonarne służą także jako kluczowy element systemów wczesnego ostrzegania przed nadlatującymi rakietami balistycznymi.

Supernowoczesny satelita

Gaofen-4 jest jednym z najnowocześniejszych na świecie satelitów geosynchronicznych rejestrujących obraz w rozdzielczości HD.

Jednocześnie jego wystrzelenie było już 86 startem chińskiej rakiety kosmicznej w latach 2011-2015. – Chiny są wśród trzech państw wystrzeliwujących w kosmos najwięcej rakiet – cieszył się szef chińskiej agencji naukowej SASTIND, Wu Yanhua.

źródło: tvn24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Chiny wystrzeliły supernowoczesnego satelitę. Skierowany może być przeciwka USA”

 1. Ciekawa retoryka, jeśli tak, to według niej USA występuje przeciwko całej Ziemi od dawien dawna, bo ich satelity przecież nie filmują kwiatków…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Jaki cel miały by chiny w ataku na USA czy inne kraje, które są odbiorcami 90% ich całej produkcji. Sami by się wykończyli gospodarczo.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Niby tak ale dziś światem żądzą interesy więc nigdy nie wiadomo kiedy powstanie jakiś konflikt w którym się przydadzą a USA są znane z tego, że lubią pakować się wszędzie

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.