Chiny wprowadziły we wtorek całkowity zakaz importu węgla, stali, rudy żelaza, ołowiu, a także ryb i owoców morza z Korei Północnej – poinformowało chińskie ministerstwo handlu. W ten sposób Pekin wprowadza w życie sankcje nałożone na początku sierpnia na kraj Kima przez ONZ

Do Państwa Środka trafia ponad 90 proc. wartego ok. 3 mld dolarów rocznie koreańskiego eksportu. Sankcje mają spowodować spadek o 1 mld dolarów. ONZ wyliczyła, że Pjongjang mógł się spodziewać w tym roku wpływów rzędu 295 mln dol. ze sprzedaży za granicą ryb i owoców morza, 251 mln – żelaza i 113 mln – ołowiu.

 Najważniejszym towarem eksportowym Korei Północnej jest węgiel. Przed rokiem odpowiadał on za ok. 40 proc. sprzedaży do Chin. Od lutego tego roku trwały próby wcielenia w życie zakazu jego importu do Państwa Środka. Z najnowszych danych chińskiego urzędu celnego wynika, że w pierwszym półroczu 2017 r. import surowca z Korei załamał się o 75 proc. r/r.Cały import spadł o ponad 12 proc., do niecałych 900 mln dolarów, podczas gdy jeszcze w pierwszych 3 miesiącach roku rósł o 18 proc. r/r. Tymczasem Chińczycy sprzedali Koreańczykom dobra warte aż o 29 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Pekin ogłosił także zmianę na stanowisku specjalnego wysłannika do Korei Północnej. 71-letniego Wu Daweia zastąpił Kong Xuanyou. MSZ podkreślił, że decyzja nie ma związku z obecną sytuacją na Półwyspie Koreańskim ani nie oznacza zmiany chińskiej polityki wobec sąsiada.

źródło: bankier.pl

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Or Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Or
Gość
Or

Ten Xi gra na dwa fronty.

Or
Gość
Or

Wkurwia mnie ten cały Xi JinPing, taki chiński Obama, który bawi się w pana świata, odłoży sobie wojnę i przebudzenie ludzi aby dalej pracowali w fabrykach obcych kapitalistów.