Chiny zdobyły niewidoczną stronę Księżyca. Change-4 wylądował i wysyła zdjęcia

Zdjęcie ciemnej strony Ksieżyca

Chiny odniosły pełny sukces swojej wielkiej misji Chang’e-4. Dziś lądownik osiadł na niewidocznej z naszej planety powierzchni Srebrnego Globu. To wielkie wydarzenie, bo pierwsze w historii ludzkości.

Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) poinformowała, że lądownik osiadł na powierzchni dziś o godzinie 3:26 czasu polskiego. W Internecie zostały opublikowane zdjęcia wykonane przez lądownik w trakcie osiadania na Księżycu . Zadaniem lądownika było wzniecenie z powierzchni pyłu potrzebnego do przeprowadzenia analiz jego składu. Ta część misji przebiegła pomyślnie. Teraz naukowcy z Chińskiej Agencji Kosmicznej (CNSA) przygotowują się do wypuszczenia na powierzchnię łazika, który będzie eksplorował obszar.

Change 4 lądowanie na Księżycu 1

Change 4 lądowanie na Księżycu 1

Na pokładzie lądownika Chang’e 4 znajduje się małe laboratorium chemiczne. W trakcie misji zostaną też przeprowadzone badania związane z produkcją żywności na potrzeby funkcjonowania baz na Księżycu. Cieszą wieści, że plany Chińczyków realizowane są pomyślnie, a urządzenia są w świetnym stanie.

change 4 lunar

Chang’e 4 będzie pierwszą w historii misją, która wylądowała i wykona badania po niewidocznej stronie Srebrnego Globu. Lądownik i łazik znajdują się w kraterze Von Karmana. Leży on w basenie Biegun Południowy Aitken. Ma on średnicę 2500 kilometrów, powstał około 3,9 miliarda lat temu i jest jednym z największych, ale i najstarszych kraterów w Układzie Słonecznym.

Na pokładzie lądownika znajdują się specjalnie przygotowane sadzonki ziemniaków i jaja jedwabników. Jedwabniki mają produkować dwutlenek węgla, a rośliny życiodajny tlen. Razem mają one tworząc prosty ekosystem. W kapsule o rozmiarach 18 na 16 centymetrów mają panować idealne warunki z pomocą odpowiedniego ciśnienia, oświetlenia i wody.

Change 4 pierwsze zdjęcie ciemnej strony Księżyca
Change 4 pierwsze zdjęcie ciemnej strony Księżyca

Ziemniaki są najlepszym rozwiązaniem dla rozwijającej się kolonii na Księżycu lub Marsie. Rośliny te bowiem posiadają największą wydajność kaloryczną w stosunku do rozmiaru gruntu, na jakim są uprawiane. Jest to ważne z punktu widzenia ograniczonego miejsca na hodowlę roślin. Trzymajmy więc kciuki za eksperyment Chińczyków, bo jeśli im się powiedzie, będzie to oznaczało, że zapewnienie pożywienia kolonizatorom Księżyca i Marsa, stanie się o wiele łatwiejszym zadaniem, niż nam się do tej pory wydawało.

Tymczasem rolą łazika będzie dokładniejsze zbadanie gruntu Srebrnego Globu i przeprowadzenie analiz promieniowania kosmicznego docierającego do powierzchni. Robot wykona tysiące zdjęć, na podstawie których naukowcy będą mogli lepiej zaplanować misje załogowe.

Chang’e 4 utoruje też drogę do przeprowadzenia misji Chang’e 5. Jej celem będzie wysłanie sondy na Srebrny Glob pobranie ok. dwóch kilogramów próbek z powierzchni Księżyca i powrócenie z nimi na Ziemię. Jeśli chodzi o pierwszą misję załogową, to ma to być połowa lat 20. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna planuje też budowę pierwszej bazy na obszarach południowego bieguna Srebrnego Globu. Ma ona powstać ok roku 2030.

Przypomnijmy, że start misji miał miejsce 7 grudnia, po 19:00 czasu polskiego, z kosmodromu Xichang. Na pokładzie rakiety CZ-3B znalazł się lądownik i łazik księżycowy Chang’e 4. Wszystkie urządzenia będą komunikowały się z centrum obsługi misji poprzez satelitę Chang’e 4R (Queqiao).

Znalazł się on na orbicie Srebrnego Globu w maju bieżącego roku. Nazwa satelity Queqiao pochodzi z chińskiej legendy, w której stado srok raz na rok tworzy most wzdłuż Drogi Mlecznej. Pozwala on spotkać się kochankom, Pasterzowi oraz Tkaczce.

Satelita komunikacyjny znajduje się w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Księżyc. Pozwoli to na bezustanną komunikację w obu stronach. Urządzenie waży 425 kilogramów, zostało wyposażone w antenę o szerokości 4,2 metra, zbudowane przez China Academy of Space Technology (CAST) i ma posłużyć do komunikacji z robotami przez ok. 5 lat.

 

Źródło: GeekWeek.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
KimBury Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KimBury
Gość
KimBury

Hmm…