Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy, UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…Epidemia Huragan

Cholera na Haiti i 1020 ofiar huraganu

Matthew jest coraz słabszy, stracił miano huraganu. Jest teraz post-tropikalnym cyklonem. Żywioł przeszedł w sobotę nad amerykańskim stanem Karolina Południowa, powodując powodzie i zrywając sieć energetyczną. Na Haiti skażona woda śmiertelnie truje ludzi.

Huragan Matthew na Haiti zabił blisko 1000 osób i wciąż odnajdywane są zwłoki kolejnych ofiar. Wśród ofiar na Haiti 13 osób w południowo-zachodniej części wyspy zmarło w wyniku cholery (sześć w miejscowości Randel i siedem w Anse-d’Ainault). Do zachorowania doszło po zatruciu wodą pitną.

– Cholera zaczęła się rozprzestrzeniać z powodu braku higieny oraz mieszaniem się wód gruntowych z powodziami – powiedział minister zdrowia Haiti, Eli Pierre Celestin. – Na wyspie są pielęgniarki, ale brakuje lekarzy – dodał.

Najbardziej dramatyczna sytuacja po przejściu Matthew, panuje właśnie na Haiti. Ten jeden z najuboższych krajów na świecie przyjął na siebie główne uderzenie huraganu w okresie jego największej siły. W niektórych rejonach na zachodzie kraju zniszczenia sięgają 90 proc. Brakuje bieżącej wody, żywności i lekarstw.

haiti

Osłabł i odchodzi od lądu

Wbrew prognozom i obawom, huragan nie wyrządził większych szkód w stanach Floryda i Georgia, bo skierował się bardziej na północny zachód, omijając te stany. Matthew nie dotarł także do miast Savannah w Georgii i Charleston w Południowej Karolinie.

Obecnie huragan znajduje się na wysokości Karoliny Północnej.

Dotychczas Matthew przyczynił się do śmierci 11 osób na terenie USA i pozbawił prądu prawie 1,6 mln gospodarstw domowych. Sytuacja jednak się powoli stabilizuje, a dostawy energii są przywracane. Działalność wznowiły już parki rozrywki w Orlando, na Florydzie, w tym słynny Walt Disney World.

haiti

Post-tropikalny cyklon

Matthew, który został określony mianem najsilniejszego huraganu na Atlantyku od 2007 roku, znacznie osłabł i dalej traci na sile. Prędkość wiatru spadła z początkowej prędkości ponad 230 km/h do ok. 120 km/h. Na pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona Matthew zaliczany jest teraz do post-tropikalnego cyklonu.

Zdaniem meteorologów, Matthew będzie powoli oddalać się nad Atlantyk w kierunku Bahamów i ponownie Florydy. Będzie jednak zbyt słaby aby wyrządzić poważniejsze szkody.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o