CIA odtajniła i udostępniła w sieci 13 mln dokumentów

Około 13 milionów odtajnionych dokumentów amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zostało opublikowanych w internecie. Wśród tych dokumentów można znaleźć np. obserwacje dotyczące UFO i przepis na niewidzialny atrament.

Opublikowane dane są częścią bazy Crest, która została teoretycznie upubliczniona już w latach 90. przez prezydenta Billa Clintona. Jednak wcześniej dokumenty były do wglądu tylko na czterech terminalach komputerowych w National Archive w stanie Maryland. Ponadto archiwum było otwarte tylko kilka godzin dziennie.

Agencja zdecydowała się na publikacje dokumentów, aby stać się bardziej wiarygodną. Nastąpiło to po wielu pozwach przeciwko CIA i apelach ze strony zwolenników wolnego dostępu do informacji. W 2014 roku organizacja MuckRock, która walczy o swobodny dostęp do informacji pozwała agencję i wygrała proces. CIA po przegranej stworzyła specjalną wyszukiwarkę, która pozwala na zapoznanie się z danymi.

„Dostęp do tych historycznej kolekcji nie jest już ograniczony geograficznie” – napisał w komunikacie prasowym dyrektor zarządzający informacjami w CIA, Joseph Lambert.

Historia wywiadu

Opublikowane dokumenty zawierają dane od początku powstania Agencji w 1947 roku do lat 90. Rzucają one nowe światło na działalność CIA w czasie wojen w Wietnamie, Korei i innych zimnowojennych konfliktów.

Są tam także dokumenty Henry’ego Kissingera, który był sekretarzem stanu USA za prezydentury Richarda Nixona i Geralda Forda. Odtajniono także informacje o planowanym zamachu na kubańskiego przywódcę Fidela Castro, a także opisy badania zbrodni nazistowskich.

W dużym stopniu to analizy wywiadowcze i badania naukowe oraz technologiczne. Rzeczniczka CIA Heather Fritz Horniak podkreśla, że „to pełna historia z lepszymi i gorszymi momentami” agencji.

UFO, niewidzialny atrament, zdolności paranormalne

Wśród ciekawszych informacji, które znajdują się ujawnionych dokumentach są pisma z rzekomych obserwacji UFO. Znajduje się tam zbiór raportów o „latających spodkach”. Jest tam m.in. dokument datowany na lata 60. mający przedstawiać konstrukcję tajemniczego obiektu. Sporządzono go na podstawie relacji jednego ze świadków zjawiska.

Wśród dokumentów znajduje się też przepis na produkcję „niewidzialnego atramentu”.

Jedna ze stron przepisu na niewidzialny atrament

Opublikowane zostały też dane dotyczące programu Stargate, który od lat jest przedmiotem wielu teorii spiskowych. Program miał dotyczyć badania nadzwyczajnych zdolności psychicznych ludzi.

Chodziło o „widzenie” rzeczy, osób, zdarzeń znajdujących się daleko od obserwatora, który nie był w stanie zobaczyć, usłyszeć lub odczuć w bezpośrednim kontakcie.

Są tam zapisy testów przeprowadzonych w 1973 roku na Urim Gellerze, izraelskim iluzjoniście, który twierdził, że posiada zdolności paranormalne. Według notatek, Gellerowi udało się przerysować część obrazków, które znajdowały się w innym pomieszczeniu, do którego wcześniej nie miał dostępu.

Niektóre z nich zostały skopiowane bardzo wiernie.

Część rysunków Gellerowi udało się skopiować prawie idealnie
Geller znajdował się w innym pomieszczeniu a kopiował rysunki których wcześniej nie widział
Źródło: BBC News, CNN, tvn24
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

7 thoughts on “CIA odtajniła i udostępniła w sieci 13 mln dokumentów”

 1. Atramenty? To raczej jest „ekspertyza fachowca” który zdaje raport, jakie są najprostsze domowe sposoby utajniania pisma i czym je ujawniać. Tu jest ich aż 20. Żadnych rewelacji. Część z tych przepisów podaje np. Sękowski w serii „Chemia dla ciebie” – książki dla młodzieży interesującej się chemią, wydawane za Gierka. W „Młodym Techniku” z tego okresu część z nich też znajdziecie. A tak naprawdę każda z tych metod ma tą samą metodę ujawniania: ogrzewasz papier nad płomieniem. Dziś do tego użyłbym ultrafioletu.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. A podali przepis na udka z KFC???

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. a jak działa wywiad ? jeśli odtajnia się dokumenty to te dokumenty są udostępniane po to aby wprowadzić kogoś w błąd, dokumenty takie zawierają sprzeczne informacje

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Dziedzictwo Popiołów. Historia CIA- Tim Weiner. Polecam lekturę oficjalna historia na podstawie odtajnionych dokumentów, zresztą agencja próbowała z powrotem utajnić część z nich, jak zrozumieli co w nich jest. W jednym zdaniu: historia często dość nieudolnego światowego bandytyzmu w interesie wujka Sama, a myślę że to tylko mała cząstka tego co wyprawiali i wyprawiają na świecie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. Przecież niewidzialnym atramentem dzieci w szkole piszą… co to za info z dupy?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 6. I tak nie odtajnili tego, co najważniejsze…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 7. śmiech na sali nie tajne dokumenty UFO już jest notowane od tysięcy lat , a co do tych paranormalnych zdolności chodzi pewnie o OOBE dużo ludzi to potrafi a możliwe że przy treningu każdy kto wie mi ok 10 razy się udało

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.