Naukowcy: Trwa cisza przed III wojną światową

III wojna światowa

Długi pokój, ustanowiony po II wojnie światowej, może być ciszą przed nowym wielkoskalowym konfliktem militarnym. Do takiej opinii doszli naukowcy z University of Colorado, poinformowały zachodnie media.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące liczby i częstotliwości starć zbrojnych. Okazało się, że od 1823 do 2003 roku ich liczba stale rosła.

W sumie w ciągu 181 lat doszło do 95 konfliktów, z których największymi były oczywiście dwie wojny światowe.

Statystyki pokazują, że wojny wybuchały z częstotliwością co 12,8 roku. Tak więc czas rozpoczęcia III wojny światowej już minął. Ale naukowcy nie wykluczają, że pewnego dnia wciąż może wybuchnąć, a znaczna ilość broni jądrowej zagrozi samemu istnieniu ludzkości.

Tymczasem niektórzy eksperci uważają, że nie warto rezygnować z broni jądrowej, ponieważ jest ona skutecznym czynnikiem powstrzymywania i odstraszania.

źródło: pl.sputniknews.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Eliza Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Eliza
Gość
Eliza

„jest ona skutecznym czynnikiem powstrzymywania i odstraszania.”

– jest to zgodne z poglądami Jana Pawła II, który mówił, że odstraszanie nuklearne jest moralnie akceptowalne. Natomiast Papież Franciszek ma zupełnie inne nastawienie. Stwierdził: „Jesteśmy na granicy jej legalności”.
Autorytet wypowiada się w oparciu o czasy i warunki, więc oba podejścia nie są sprzeczne. Wydaje mi się natomiast, że ci „niektórzy eksperci”, powinni się bronić przed anachronizmem w myśleniu – pomimo wszystko. Czasy się zmieniły.

„znaczna ilość broni jądrowej zagrozi samemu istnieniu ludzkości.” – jak najbardziej. Poziom samoświadomości społeczeństw wzrósł, i tylko ignorant zaryzykuje użycie atomu.