Co czeka naszą planetę w ciągu 25 lat?

Co czeka naszą planetę w ciągu 25 lat

Naukowcy opowiedzieli o zagrożeniach, jakie niesie globalne ocieplenie.

Z powodu globalnego ocieplenia dziesiątki milionów ludzi w ciągu najbliższych 25 lat będzie zagrożonych w związku z wylewaniem rzek – wyjaśnili naukowcy. Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Science Advances”.

Wraz ze wzrostem temperatury takie zjawiska jak sztormy i silne ulewy będą się potęgować w wielu częściach świata, w tym również w Afryce. To z kolei znacznie zwiększy ryzyko powodzi, nie związanych z podwyższeniem poziomu wód w oceanach. W celu ochrony ludności w takich regionach jak Europa Środkowa, Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Indie, Pakistan, Indonezja i Chiny trzeba podjąć poważne kroki, uważają badacze.

W przeciwnym razie w zasięgu kataklizmów w przyszłości znajdą się dziesiątki milionów ludzi. Według szacunków, w USA i Kanadzie liczba ludzi, mieszkających w strefie ryzyka, zwiększy się ze stu tysięcy do miliona, a w Chinach sięgnie 55 milionów.

Według naukowców, wybrali oni 25-letni okres, ponieważ tendencje ocieplenia w tym przedziale czasowym nie da się uniknąć w żaden sposób. „Wszystko, co będzie po tych 25 latach zależy od tego, co zrobimy dziś” – cytuje słowa Andersa Levermanna, jednego z badaczy, pismo „Scientific American”.

źródło: pl.sputniknews.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o