Z góry Mayon, która jest najbardziej aktywnym wulkanem na Filipinach, nadal wydobywa się lawa. Ewakuowano już prawie 34 tysiące osób.

Lawa dotarła na odległość do 3 kilometrów od krateru, a na kilka wiosek w prowincji Albay spadł popiół – podał Filipiński Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii. Cienka pokrywa pyłu naokoło wulkanu utrudnia monitorowanie aktywności wulkanicznej, jak również przebywanie w pobliskich wsiach.

Ewakuacja trwa

Służby bezpieczeństwa ewakuowały już ok. 34 tys. osób. Wiele z nich schroniło się w szkołach zamienionych w tymczasowe schroniska. Filipińskie służby bezpieczeństwa apelują, by nie przebywać w promieniu ok. 7 km od krateru. We wtorek, z myślą o turystach, wypływająca lawa zmusiła policję do ustanowienia odpowiednich punktów, do których można się maksymalnie zbliżyć, aby obserwować wulkan z bezpiecznej odległości.

W niedzielę wieczorem Filipiński Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii podniósł poziom alarmu do trzeciego w pięciostopniowej skali, wskazując na zwiększone zagrożenie erupcją.

Ewakuują także zwierzęta

Aby zapobiec powrotom mieszkańców do swoich domów w celu sprawdzenia stanu zwierząt na farmach, władze postanowiły zorganizować obszary ewakuacji również dla zwierząt, wliczając w to woły, krowy, świnie i drób – oznajmił Claudio Yucot, dyrektor regionalny biura Obrony Narodowej.

Odwołane loty

Władze lotniska w Manili poinformowały, że linia lotnicza Cebu Pacific odwołała loty do Legazpi, powołując się na złą pogodę. Inny z przewoźników, Philippine Airlines nie zawiesił lotów, ale występowały opóźnienia na niektórych połączeniach.

Jeden z najbardziej aktywnych

Mayon to jeden z najbardziej aktywnych filipińskich wulkanów. Znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy Luzon w centrum kraju, wznosząc się na wysokość 2463 metrów. Wybucha średnio raz na 10 lat. W ciągu ostatnich pięciuset lat do erupcji doszło około 50 razy – podaje agencja Associated Press.

W 2010 roku tysiące mieszkańców regionu musiały przenieść się do tymczasowych schronisk, gdy wulkan wyrzucił popiół na obszar rozciągający się w promieniu 8 kilometrów od krateru.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o