Cyklon napełnił najbardziej suchą pustynię na Ziemi wodą

pustynia pokryta woda

Obejmująca południową część Półwyspu Arabskiego, pustynia Rub-el-Khali jest jedną z największych pustyń świata i uważana jest za jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie. Jednak ten status w maju tego roku został tymczasowo zmieniony po tym, jak tropikalny cyklon Mecunu spadł na region.

Narzędzie OLI na satelicie Landsat 8 jest autorem tych zdjęć. Pierwsze zdjęcie zrobiono 29 maja, 3 dni po tym, jak cyklon Mecoon wyruszył na wybrzeże Omanu. W dniach 25-26 maja w dużym portowym mieście Salalah w Omanie (położonym około 300 km na południe od tego obrazu) spadło 278 milimetrów opadów. Jest to ponad dwukrotność średniej rocznej stopy.

„Mecunu” osłabiło się po przejściu na północny-zachód, ale nadal kontynuowało „dostarczanie” dużej ilości wody na pustynię. Warto zwrócić uwagę na to, jak woda gromadzi się na nizinach między wydmami.

Drugi obraz uzyskano w dniu 13 maja i reprezentuje typowo suchy wygląd wydm. Woda deszczowa rzadko tworzy jeziora w tej części pustyni. Większość krajobrazu składa się z wydm piaskowych wszystkich kształtów i rozmiarów z przeplatanymi wzorami. Według danych, na tej pustyni średnio spada 3 cm opadów rocznie.

pustynia pokryta woda

Oczekuje się, że doprowadzi to do pojawienia się roślinności letniej, która będzie dobrodziejstwem dla właścicieli wielbłądów, którzy spodziewają się karmić zwierzęta tymi roślinami przez następne dwa lata.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
lokalny Panoramix Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lokalny Panoramix
Gość
lokalny Panoramix

Fajne macie tu reklamy. Na bezrobociu zarabiają 30 tyś zł miesięcznie. Fajnie być bezrobotnym. Mo ze i ja kiedyś będę miał to szczęście. Dziś muszę zarabiać tylko 5893 zł To wiele razy mniej niż bezrobotni