Czarna dziura eksplodując wyemitowała światło, które dostrzegliśmy pierwszy raz

Pierwszy raz w historii astronomom udało się uchwycić światło widzialne pochodzące z eksplodującej czarnej dziury. Odkrycie, które zostało zaobserwowane w nieodległej czarnej dziurze V404 Cygni sugeruje, że te obiekty mogą być badane za pomocą zwykłego teleskopu.

Badania przeprowadzone były przez astronomów z Uniwersytetu w Kioto, opublikowane w czasopiśmie Nature i zaprezentowane na spotkani Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego na Florydzie. W czerwcu 2015 roku, czarna dziura przebudziła się po 26 latach uśpienia, emitując światło podczas wybuchu energii. Zazwyczaj astronomowie obserwowali tego typu wydarzenia w innych długościach fal.

czarna dziura

Obserwacje zwykłym teleskopem

Przy tej okazji, astronomowie odkryli, że teleskopy zarejestrowały widoczne błyski światła pochodzące z czarnej dziury, które pozostały aktywne przez dwa tygodnie. O dziwo teleskopy, które wykorzystano do badania, miały niewielki obiektyw. Przeciętna osoba jest w stanie bez problemu zdobyć takie narzędzie.

– Wiemy, że możemy obserwować za pomocą światła widzialnego, bez wysoko specjalistycznych teleskopów rentgenowskich – wyjaśnia główny autor badania Mariko Kimura, magister Uniwersytetu Kioto.

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że światło nie pochodzi z centrum czarnej dziury, gdzie grawitacja jest tak silna, że nic nie wydostaje się na zewnątrz. Światło pochodzi z dysku ogrzewanego materiału, wirującego wokół czarnej dziury. Promieniowanie rentgenowskie z najgłębszego dysku akrecyjnego ogrzewa obszar, co emituje promieniowanie widzialne.

czarna dziura

Międzynarodowa współpraca

– Niebo najlepiej obserwować dopiero po zmroku, a on ograniczony jest godzinami. Ale przez obserwacje z różnych miejsc na całym świecie jesteśmy w stanie zebrać więcej szczegółowych danych – powiedział współautor badania Daisaku Nogami. – Cieszymy się, że nasza międzynarodowa sieć obserwacji była w stanie wspólnie udokumentować to zjawisko – dodał.

Odkurzmy swoje teleskopy, może uda nam się dostrzec czarną dziurę w otchłani Wszechświata.

Dotychczasowe hipotezy o czarnych dziurach są proste i nieskomplikowane – to obiekt ściągający i pochłaniający bezpowrotnie wszystko, nawet światło. Jednak ta teoria jest niepełna, zaś czarna dziura jest otoczona  falami grawitacyjnymi, a prowadzone obserwacje wraz z wyliczeniami mogą podważyć stereotypy. Na poniższym wideo czarna dziura, która ściąga inne ciało niebieskie.

źródło: tvn meteo

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.