Czarna seria w rosyjskim wojsku trwa. Stracili piąty samolot w ciągu miesiąca

Bombowiec Su-24M

Rosyjski bombowiec taktyczny Su-24M rozbił się w dalekowschodnim Kraju Chabarowskim, a obaj członkowie jego załogi zginęli – poinformowały władze wojskowe. To już piąty samolot bojowy, który Rosjanie stracili w ciągu ostatniego miesiąca.

Według ministerstwa obrony katastrofa nastąpiła tuż po starcie maszyny z lotniska Churba. Samolot miał odbyć zaplanowany lot ćwiczebny i był wyposażony w pełny zestaw uzbrojenia. Spadł na teren niezamieszkany, nie powodując na ziemi szkód materialnych.

Bombowiec Su-24M stanowi trzon rosyjskiego lotnictwa uderzeniowego. Na nagraniu Su-24 straszący amerykański okręt na Morzu CzarnymBombowiec Su-24M

Su-24M (oznaczenie zachodnie Fencer-D) to naddźwiękowy bombowiec o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny wykonywać uderzenia nuklearne i konwencjonalne na cele lądowe oraz morskie w każdych warunkach atmosferycznych. Siły powietrzne Rosji dysponują 200 maszynami tego typu, a dalszych 18 ma lotnictwo rosyjskiej marynarki wojennej.

Czarna seria lotnictwa

To już piąta katastrofa rosyjskiego samolotu wojskowego w ciągu ostatniego miesiąca. W ostatni piątek w Kraju Krasnodarskim rozbił się naddźwiękowy myśliwiec MiG-29, po czym loty tego typu maszyn zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia wypadku. Miesiąc wcześniej, 4 czerwca, taki sam MiG-29 rozbił się w trakcie lotu szkoleniowego w pobliżu Astrachania.

W tym samym dniu, na lotnisku wojskowym w obwodzie woroneskim, przewrócił się wielozadaniowy bombowiec Su-34, zaś cztery dni później, 8 czerwca, w obwodzie amurskim rozbił się samolot bombowy dalekiego zasięgu Tu-95. O wypadkach tych informowała rozgłośnia Echo Moskwy.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.