Czemu burza tropikalna Patricia stała się najsilniejszym huraganem w historii?

Eksperci uważają, że wysokie temperatury oceanu oraz niski uskok wiatru napędzany przez zjawisko El Nino, są głównym powodem, dlaczego Patricia urosła tak szybko w ciągu dwóch dni do jednego z najsilniejszych huraganów w historii – podaje agencja Xinhua.

huragan Patricia

Najsilniejszy huragan w historii

Falko Judt, meteorolog z Uniwersytetu Miami, powiedział magazynowi The Atlantic, że intensyfikacja cyklonu nie była całkowicie nieoczekiwana. „Wszystko wskazywało na to, że Patrcia stanie się silnym huraganem. To jest po prostu niemożliwe, by przewiedzieć dokładną intensywność burzy”.

W środę wieczorem Patricia była jeszcze tropikalną burzą. W czwartek rano stała się huraganem pierwszej kategorii, a dobę później przerodziła się – w uznaniu lokalnego rządu – za „najpotężniejszy huragan w historii”.

huragan Patricia

Dwa czynniki czynniki

Judt powiedział, że dwa czynniki doprowadziły di tak nagłego intensyfikacji huraganu – temperatura wody i uskok wiatru. Temperatura powierzchni oceanu, gdzie znajdowała się Patricia, była bardzo wysoka i wynosiła 31 stopni, co okazało się dodatkowym paliwem dla gwałtownego rozrostu burzy.
W tym samym czasie uskok wiatru był bardzo niski, co oznacza, że wiatr wiał w tym samym kierunku na różnych poziomach w atmosferze – oświadczył Judt, dodając, że dwa główne czynniki były wspomagane dodatkowo przez bardzo wysoką wilgotność powietrza w regionie.

El Nino odegrało znaczącą rolę

Judt również wierzy, że El Nino było częściowo przyczyną tak gwałtownej intensyfikacji cyklonu. El Nino rozwija się co 2-5 lat na Oceanie Spokojnym i obejmuje zjawisko klimatyczne, charakteryzujące się występowaniem cieplejszych niż zwykle wód we wschodniej części Pacyfiku, w pobliżu równika. Meksyk leży na tyle blisko równika, że może odczuwać tego skutki.

„Nie zawsze można przypisać jedną wielką burzę do większego zjawiska takiego jak El Nino, ale w tym przypadku najprawdopodobniej odgrywa znaczącą rolę” – zaznacza Judt.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.