Czemu wybucha coraz więcej wulkanów?

Choć wulkany nie mają „pór roku”, jakie znamy chociażby z terenów Polski, naukowcy zaczęli dostrzegać intrygujące wzorce w ich działalności. Co zatem jest przyczyną ich erupcji?

Wybuchy spowodowane przez zmiany prędkości obrotu Ziemi

Ze względu na czynniki takie jak: grawitacyjne oddziaływanie Słońca i Księżyca, prędkość, z jaką obraca się Ziemia, stale się zmienia. Długość dnia faktycznie zmienia się z roku na rok, lecz jest to dla nas praktycznie niezauważalne, gdyż zmiana wynosi co najwyżej kilka milisekund. W lutym 2014 roku badania wykazały, że od początku XIX wieku zmiany w szybkości rotacji Ziemi mają tendencje do wzrostu globalnej aktywności wulkanicznej.

wulkan

Wybuchy spowodowane przez zmiany klimatu

W przeszłości okresy gwałtownej utraty lodowców związane były ze znacznym skokiem w aktywności wulkanicznej. I to prawdopodobnie ma miejsce już w tej chwili.

Badanie z 2009 r. stwierdza, że pomiędzy 12 tys. a 7 tys. lat temu globalny poziom aktywności wulkanicznej wzrósł sześć razy. W tym samym okresie stopa aktywności wulkanicznej na Islandii zwiększyła się o co najmniej 30 razy w porównaniu do dzisiejszego poziomu.

Istnieją dowody na to, że aktywność wulkaniczna w Europie, Ameryce Północnej i Antarktyce wzrosła po wcześniejszych cyklach deglacjacji.

wulkan

Wybuchy spowodowane topnieniem lodu

Lądolody są masywne. Każdego roku Antarktyda traci ok. 40 mld ton lodu rocznie. Są tak ciężkie, że kładą nacisk na skorupę ziemską. Następstwem tego jest to, że gdy pokrywa lodowa topi się, a jej masa spada, płaszcz zaczyna unosić się z powrotem do góry. To wyginanie może doprowadzić do spadku naprężeń w składach bazaltowych, co – według jednej z teorii – ułatwia magmie dotarcie do powierzchni i wywołanie erupcji wulkanicznych.

wulkan

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Czemu wybucha coraz więcej wulkanów?”

 1. do pana fthjkjhf , 1- to imie ? 2- ty to dobry jesteś może ci numery podam w lotka pomysl o nich a kase dzielimy na pół 😉 jesteś lepszy niz wszystkie medium razem wzięte 😉

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Ziemia się przegrzewa z kilku powodów. Głównie ludzie do tego doprowadzają.
  Ale nie zwykli zjadacze chleba, ci po części. Pewna grupa ludzi realizuje plan zrujnowania dzieła bożego. Więc dzieje się wiele rzeczy na wielu płaszczyznach. Opryski chemtrails w składzie mają także metal magnez, kiedy to opada pożary lasów są nie do ugaszenia. Wiedzą to strażacy w USA …
  Elektrownie atomowe i łodzie podwodne atomowe nieustannie podgrzewają wody oceanów. Są to olbrzymie ilości na sekundę doprowadzane do wrzątku.
  Jest jeszcze więcej tego ale to każdy ma włączyć myślenie i zapomnieć o tym że są jakieś rządy na Ziemi które robią coś dobrego dla człowieka. Wszystkie przepisy prawne na Ziemi są tworzone dla korporacji a one nie liczą się z nikim tylko niszczą świat..

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. ludzie marzący o końcu świata to przyczyna…bo chcę i marzę.”wybuchy wulkanów”
  i nie odpuszczę póki planeta się nie rozpadnie a każdy człowiek przestanie istnieć na niej. nawet palcem nie muszę kiwnąć, wystarczy że będę o tym myślał, wyobrażał, chciał w myślach.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. wyłącz pc ,przestań mażyć wyjdź do ludzi zacznij żyć , pc tobie jak i wielu popsół w głowie ,

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.