Wulkan Kilauea

Erupcje nasiliły się wokół wulkanu Kilauea na Hawajach we wtorek, wypluwając popiół oraz zmuszając władze do wydania czerwonego alertu dla samolotów po raz pierwszy od czasu ostatniej erupcji, która rozpoczęła się 12 dni temu.

Popiół oraz wulkaniczny smog, zwany vog, wzniósł się na wysokość 3657 m nad kraterem Kilauea i przemieszcza na południowy-zachód, ponad samochodami poruszającymi się na autostradzie nr 11. Mieszkańcy wspólnoty Pahala zostali ostrzeżeni przed „złą jakością powietrza” spowodowaną również wydobywającymi się z krateru gazami wulkanicznymi.

Czerwony alert lotniczy oznacza, że wulkaniczna erupcja jest w toku i może wyplunąć popiołem wzdłuż tras linii lotniczych – informuje USGS na swojej stronie internetowej.

Wulkan Kilauea

Wulkan Kilauea

Popiół jest również nowym zagrożeniem dla mieszkańców Hawajskiej Wielkiej Wyspy, już zmagającej się z gazem wulkanicznym oraz lawą, która zniszczyła 37 domów i innych budynków, a także zmusiła do ewakuacji około 2 tys. mieszkańców. Prognozowana na środę zmiana kierunku wiatru sprawi, że nie tylko chmura ulegnie rozprzestrzenieniu na inne miejscowości, ale przede wszystkim stanie się bardziej skoncentrowany – powiedział John Bravender z Narodowej Administracji Oceanów i Atmosfery (NOAA).

„Obserwujemy teraz mniej lub bardziej ciągłą emisję popiołu z chwilowymi, bardziej energetycznymi wyrzutami oraz pióropuszami” – powiedział Steve Brantley, zastępca naukowca w Hawaiian Volcano Observatory (HVO) podczas konferencji z reporterami.
Obserwatorium ostrzegło, że erupcja może stać się jeszcze bardziej gwałtowna.

Wulkan Kilauea

„Dosłownie w każdym momencie aktywność może stać się jeszcze bardziej erupcyjna, zwiększając intensywność wytwarzania pocisków wulkanicznych w pobliżu kanału” – informuje HVO w oświadczeniu o zmianie statusu alertu ostrzeżenia na czerwony z pomarańczowego.

Popiół nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ale drażni nos oraz drogi oddechowe. Może to sprawić, że drogi staną się śliskie, a duże emisje mogą spowodować zrywanie linii energetycznych – powiedział chemik USGS David Damby.

Erupcja daje się we znaki w przemyśle turystycznym na wyspie. Rezerwacje hoteli letnich na Big Island spadły prawie o połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem – powiedział dziennikarzom Rob Birch, dyrektor biura turystycznego Island of Hawaii.
24-letni student Constantin Plinke, planował udać się do Hawaii Volcanoes National Park, zanim został zamknięty.

„Mieliśmy dużą listę rzeczy do zrobienia, może 80 proc. z nich znajdowało się w parku narodowym” – oświadczył, zatrzymując się na poboczu, by obserwować, jak opary pyłu wnoszą się w powietrze. „To bardzo smutne” – dodał.

Obszar, gdzie doszło do erupcji, znajduje się około 40 kilometrów od wschodniej flanki Kilauea, w pobliżu wioski Pahoa. Lawa wypływa z ziemi, następnie przedziera się przez osiedla i pola uprawne, grożąc jednej z ostatnich dróg ewakuacyjnych z obszarów przybrzeżnych – stanowej autostradzie nr 132.

Kolejna szczelina na ziemi pojawiła się we wtorek, wypluwając gorącą lawę oraz toksyczne gazy, co doprowadziło do pogorszenia jakości powietrza wokół ogrodów Lanipuna i pobliskich farm. Mieszkańcy duszą się, inni próbują zabezpieczyć swoje domy przed lawą. Drogowcy umieścili metalowe płyty nad parującymi pęknięciami na pobliskiej autostradzie nr 130 i ponownie otworzyli, by dać mieszkańcom wybrzeża drogę ucieczki, gdyby przepływ lawy dotarł do oceanu i zablokował inną drogę – oświadczył urzędnik Civil Defense, mówiąc o autostradzie nr 137.

Póki co nie odnotowano większych obrażeń ani zgonów z powodu toczącej się erupcji. Naukowcy obawiają się potężnej erupcji wulkanu Kilauea, która ostatnio miała miejsce w 1924 r., ostrzegając jednocześnie, że siła wybuchu może być tak duża, że rozproszy kamienie i pył w promieniu 19 kilometrów – ostrzega USGS.

 

Transmisja na żywo:

źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o