Czerwony alarm nad Bardarbungą. Lawa tryska na wysokość 150 metrów

Jak donoszą lokalne media wulkan Bardarbunga na Islandii w nocy z czwartku na piątek zwiększył swoją aktywność. Lawa wulkaniczna wypłynęła przez szczeliny na powierzchnię ziemi dwa razy. Jednak nie odnotowano niebezpiecznych dla lotnictwa i klimatu wybuchów popiołu.

Według najnowszych informacji lawa, która wypłynęła na powierzchnię ziemi, wydostała się przez szczeliny.

Na razie nie ma informacji na temat wybuchu popiołu z wnętrza Bardarbungi.

„Widzę żar” – poinformował dziennikarzy gazety „Expressen” mieszkający 16 kilometrów od wulkanu Bragi Benediktsson. Według niego, wulkan wyrzuca lawę na wysokość 150 metrów.

Ogłoszono czerwony alert

– Biuro Meteorologiczne podniosło alert lotniczy w regionie erupcji do poziomu czerwonego, a kontrola ruchu lotniczego zamknęła przestrzeń powietrzną od ziemi do wysokości 18 tys. stóp – podało islandzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Alert czerwony ogłasza się, gdy erupcja „jest nieuchronna” lub już trwa „ze znaczną emisją popiołów wulkanicznych do atmosfery”.

Pierwszy taki alarm ogłoszono już 23 sierpnia, jednak później został zmniejszony do rangi pomarańczowego (drugi najwyższy stopień).

Aktywność wulkanu rozpoczęła się 16 sierpnia 2014 roku. Do tej pory największe trzęsienie ziemi miało miejsce we wtorek, 26 sierpnia.

Zakłócenia w ruchu powietrznym

Bardabunga znajduje się na głównej trasie lotu z Wielkiej Brytanii do Ameryki Północnej. Jeśli nastąpiłby wybuch, wystrzelony w górę popiół doprowadziłby do paraliżu komunikacyjnego.

Jakby tego było mało, w weekend do Islandii mają dotrzeć „resztki” huraganu Cristobal. Mogą przynieść silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu. W połączeniu z ewentualnym wybuchem popiołu będą stanowić poważne zagrożenie m.in. dla transportu lotniczego.

Ponad 1100 drżeń sejsmicznych

Według agencji od północy 29 sierpnia odnotowano również ponad 1100 trzęsień ziemi w związku z ruchami magmy, w tym trzęsienie o sile 5.0 w skali Richtera.

Szczeliny i leje krasowe wokół wulkanu

Szczeliny wokół Bardarbungi powstały w ostatnich dniach. Naukowcy z Uniwersytetu na Islandii dostrzegli je w ostatnich dniach podczas monitorowania wulkanu.

Potwierdzili również powstanie nowych, głębokich na 50 metrów lejów krasowych. Dodatkowo badacze odkryli powstanie tzw. kaldery, czyli zapadliska części wulkanu. Jej obecność oznacza pobudzoną aktywność wulkanu.

Znane z przeszłości

Jeśli z Bardarbungi zacznie się wydobywać popiół, to jest możliwość, że powtórzy się sytuacja sprzed 4 lat. W kwietniu 2010 roku wybuchł wulkan Eyjafjallajokull, który sparaliżował ruch lotniczy nad kontynentem europejskim. Podczas tego zdarzenia zostało odwołanych ponad 100 tys. lotów, co wtedy stanowiło 48 proc. wszystkich połączeń. Straty przewoźników lotniczych wyniosły w sumie 1,7 mld dolarów.

Wulkan Bardarbunga można oglądać na żywo TUTAJ

wulkan Bardarbunga wybuchł erupcja

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Czerwony alarm nad Bardarbungą. Lawa tryska na wysokość 150 metrów”

  1. Wewnątrz wulkanu Bardarbunga musi panować ogromne ciśnienie. To że pręży się bokami, świadczy że będzie potężna erupcja z głównego krateru !

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.