Czerwony alert lotniczy. „Erupcja wulkanu już trwa”

Władze Islandii podwyższyły do najwyższego, czerwonego poziomu alert dla transportu lotniczego w związku z groźbą wybuchu wulkanu Bardarbunga. Czerwony oznacza, że erupcja „jest nieuchronna” lub już trwa.

Biuro meteorologiczne podało, że pod powłoką lodowca Vatnajoekull, w którego rejonie znajduje się wulkan, trwa niewielka erupcja. Tysiące pomniejszych wstrząsów odnotowano w ostatnich dniach w wioskach u podnóża Bardarbunga. Po stosunkowo spokojnym piątku dziś aktywność sejsmiczna wulkanu wzrosła.

„Intensywną aktywność sejsmiczną” wulkanu Bardarbunga notuje się od 16 sierpnia – poinformowały służby. Kolor czerwony oznacza, że erupcja „jest nieuchronna” lub już trwa „ze znaczną emisją popiołów wulkanicznych do atmosfery”.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji i wyrzucania popiołów zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku. Islandzkie władze uspokajają, że dzięki wprowadzeniu nowych procedur tym razem nie dojdzie do paraliżu ruchu lotniczego na skalę tego, jaki miał miejsce w 2010 r. Wówczas po erupcji wulkanu Eyjafjallajoekull do atmosfery przedostała się ogromna chmura pyłu, która utrzymywała się przez tydzień i spowodowała odwołanie ponad 100 tys. lotów nad Europą.

wulkan Bardarbunga wybuchł erupcja

Mieszkańcy ewakuowani

Islandzka obrona cywilna zakończyła w środę ewakuację osad u stóp wulkanu Bardarbunga, który grozi erupcją. Władze przekazały, że ewakuacja, która koncentrowała się na terenach położonych na północ od wulkanu, usytuowanego w rejonie lodowca Vatnajoekull, zakończyła się o godz. 3 w środę nad ranem. W okolicy nie ma żadnych stałych mieszkańców; znajdują się tam domki i kempingi wykorzystywane przez turystów i myśliwych. Prowadzące tam drogi zostały zamknięte.

„Intensywną aktywność sejsmiczną” wulkanu Bardarbunga notuje się od 16 sierpnia. W poniedziałek rano w regionie odnotowano najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1996 roku – poinformowały służby meteorologiczne. Zapewniły, że sytuacja jest monitorowana.

wulkan Bardarbunga wybuchł erupcja

W tym tygodniu władze przypomniały, że nie da się przewidzieć, w jaki sposób będzie się zachowywał wulkan w najbliższych dniach. – Doświadczenie pokazuje, że aktywność sejsmiczna może trwać przez długi czas, bez erupcji – oświadczyła obrona cywilna.

źródło: PAP (bp)

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.