Jak człowiek zmienia oblicze Ziemi

Nie od dziś wiemy, że działalność człowieka jest dla wielu regionów i pięknych miejsc przyrody zabójcza. W niwecz obracamy to, co natura budowała przez tysiące lat. Publikację na ten temat zamieścił tygodnik „Nature”.

Niszczycielską działalność człowieka dokumentują zdjęcia satelitarne z ostatnich trzydziestu lat. Badacze skupili się na tym, gdzie na Ziemi ubywa wody i jakie niesie to ze sobą skutki dla ludzi. Zauważone zmiany budzą grozę. Nie pozostają też bez wpływu na zmiany klimatu i pogodę panującą w tych – zdegradowanych przez człowieka – regionach. Do czego jesteśmy w stanie doprowadzić naszą planetę?

Jezioro Aralskie

W niektórych miejscach Ziemia wysycha. Kiedyś Jezioro Aralskie w Azji było jednym z największych, teraz zaś zniknęło niemal całkowicie. Od lat kojarzone jest z największą katastrofą ekologiczną na świecie. Zwany Morzem Aralskim zbiornik miał jeszcze kilkadziesiąt lat temu ogromne rozmiary: 428 km długości i 234 km szerokości, przy maksymalnej głębokości 69 metrów. Tak ogromny wodny obszar pośród dwóch pustyni: Kara-kum i Kyzył-kum, stanowił naturalną barierę ciepłego i wilgotnego powietrza dla zimnych frontów znad Rosji i Kazachstanu.

Jezioro Aralskie

Jeszcze w roku 1960 było ono czwartym co do wielkości jeziorem na świecie i zajmowało ok. 68,5 tys. km. Dziś te dane pozostają już tylko miłym wspomnieniem. Katastrofalny stan Jeziora Aralskiego to wynik złego wykorzystania dwóch dopływów: Amu-darii na południu, oraz Syr-darii na północy do irygacji pól bawełnianych i ryżowych.

jezioro-aralskie

Niestety nadmierna eksploatacja Jeziora Aralskiego znacząco wpłynęła także na klimat w tym regionie, który zmienił się z morskiego na kontynentalny. Zmniejszanie się zbiornika wpłynęło także na stopień jego zasolenia. Ostatecznie wody gruntowe przestały być zdatne do picia. Sól pozostającą na wysychającej ziemi rozwiał wiatr, co przyczyniło się do degradacji okolicznych terenów. W efekcie mieszkańcy zaczęli masowo chorować i umierać na różnego rodzaju choroby układu oddechowego.

Jezioro Aralskie

W XXI wieku podjęto próby ratowania jeziora, a Kazachstan i Bank Światowy wydali w sumie miliardy dolarów na budowę tamy w północnym krańcu zbiornika. Próba ta jednak nie przyniosła oczekiwanych efektów. Los Morza Aralskiego wydaje się już przesądzony, a potwierdzają to kolejne satelitarne zdjęcia tego terenu. Miejsce to powinno stać się pomnikiem wskazującym do czego swoimi nierozważnymi działaniami może doprowadzić człowiek.

Jezioro Aralskie

Jeziorze Mead w Stanach Zjednoczonych

Podobna sytuacja ma miejsce na jeziorze Mead w Stanach Zjednoczonych. W tym sztucznym zbiorniku, który położony jest na pograniczu stanu Arizona i Nevada, woda obniżyła się już o ponad 10 metrów. Eksperci nie mają wątpliwości, że nadmierny pobór wody z tego zbiornika w połączeniu z historyczną suszą, jaka panuje w tym regionie od kilku lat sprawi, że jezioro może zniknąć w ciągu najbliższych 15 lat.

jezioro-mead

Już teraz skutki odczuwalne są dla środowiska naturalnego. Wymierają ryby, a władze zmuszone były wprowadzić restrykcje co do wykorzystania wody z jeziora. Mimo tych działań, poziom wody wciąż się obniża, a prognozy naukowców są pesymistyczne.

jezioro-mead

Wpływ człowieka na zbiorniki wodne jest ogromny. Choć w niektórych miejscach znikają one niemalże całkowicie, w innych, jak w Chinach, Holandii czy w Dubaju ludzie wydzierają ląd morzu poszerzając swe terytoria. Wody przybywa na przykład w Azji, gdzie topnieją lodowce, a w Korei Północnej powstają gigantyczne tamy i sztuczne zbiorniki. Naukowcy wciąż prowadzą badania, czy takie działanie człowieka naturze pomaga, szkodzi. A może jedno i drugie?

Jezioro Aralskie

źródło: wp.pl
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.