Czy trzecia wojna światowa obejdzie się bez broni nuklearnej?

III wojna światowa

Amerykański analityk opisał scenariusz zwycięstwa nad Rosją w trzeciej wojnie światowej.

Niezależny portal Conversation opublikował artykuł, którego autor uważa, że Stany Zjednoczone ze swoimi „kolosalnymi możliwościami” zdołają odnieść zwycięstwo nad Rosją w trzeciej wojnie światowej bez sięgania po broń jądrową.

Zdaniem autora materiału Dana Plescha „wszelkie rozumne rozważania nad tym, jaka mogłaby być hipotetycznie trzecia wojna światowa, powinny brać za początek potęgę wojskową USA”. Z materiału Conversation wynika, że choć Chiny i Rosja „nie są ubogie w broń”, amerykańscy dowódcy mają możliwość tłumienia rozrastających się konfliktów i przeciwstawiania się siłom przeciwnika nim przeciwnik zdąży po nią sięgnąć.

Autor zauważa, że amerykańska marynarka wojenna dysponuje 4 tysiącami pocisków manewrujących „Tomahawk”, a US Navy i USAF niebawem odbiorą 5 tysięcy pocisków manewrujących JASSM o zasięgu od 320 do 960 km. Rosja i Chiny natomiast, zdaniem Dana Plescha, nie dysponują niczym podobnym pod względem ilości lub jakości, „co mogłoby rzeczywiście zagrażać kontynentalnej części USA”.

„Co się tyczy sił morskich. Z powodu dwóch rosyjskich fregat i niedużych statków rozmieszczonych u wybrzeży Syrii podniósł się wielki hałas. A tymczasem sama Francja dysponuje 20 okrętami wojennymi i lotniskowcem na Morzu Śródziemnym, a regularne siły USA w tym rejonie obejmują sześć niszczycieli wyposażonych w kilkadziesiąt pocisków manewrujących i systemy przeciwrakietowe” — pisze Plesch.

Autor zauważa także, że chińska flota także nie stanowi niebezpieczeństwa dla USA. „Tak, chińska flota morska nie przestaje rosnąć, ale według danych Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych jego liczebność wciąż równa się flotom Japonii i Tajwanu, podczas gdy USA mają 19 niszczycieli na całym świecie, włączając morskie okręty szturmowe”.

Z materiału wynika też, że amerykańscy liderzy „potrafią pozbyć się rosyjskiej broni atomowej jako czynnika powstrzymującego potężnym atakiem ze zwykłej broni przy wsparciu obrony przeciwrakietowej”.

„Do łatwych zadań to nie należy. Żeby zniszczyć rakiety atomowe Rosji nim zostaną odpalone, amerykańscy wojskowi będą musieli najpierw zagłuszyć rosyjskie radiolokacyjne i dowódcze środki łączności, nie jest wykluczone, że z pomocą cyberataków. W danym przypadku należałoby zniszczyć około 200 stacjonarnych i 200 mobilnych rakiet na lądzie, dziesięć rosyjskich rakietowych okrętów podwodnych i bombowców. Wszystkie rakiety, które zdolne będą jeszcze do rażenia, też ulec będą musiały likwidacji” — pisze Plesch, zauważając przy tym, że „Rosja nie przeżyje takiego ataku”.

Pisząc o rosyjskich rakietach w silosach i rakietach transportowanych drogą kolejową i drogową, autor materiału zauważa, że „mogą zostać zniszczone przez kilka typów rakiet, które praktycznie niepostrzeżenie przenoszone są przez amerykańskie samoloty”. Jednocześnie autor przyznaje, że „samoloty potrzebować będą zbyt dużo czasu na osiągnięcie tych celów”. Zresztą autor przekonuje, że program Prompt Global Strike, który pozwala zaatakować zwykłą bronią dowolne miejsce na planecie w ciągu jednej godziny, upora się z tym zadaniem.

„Jeśli Prompt Global Strike nie wstrzyma startu wszystkich rosyjskich rakiet, USA mogą sięgnąć po „tarczę” przeciwrakietową” — reasumuje Plesch.

 

źródło: pl.sputniknews.com
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o