Czyżby Polska kolejny raz odczuła potężną globalną anomalię El Nino jeszcze w tym roku?

anomalia El Nino Polska

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) istnieje 70-procentowe prawdopodobieństwo, że pod koniec tego roku dojdzie do rozwinięcia pogodowej anomalii El Nino, która wywraca pogodą na całym świecie, w tym także w Polsce.

Choć naukowcy twierdzą, że anomalia nie będzie aż tak intensywna jak miało to miejsce w latach 2015-2016, powinna mieć wpływ na pogodę na całym świecie. WMO twierdzi, że zmiany klimatu wpływają na tradycyjną dynamikę tych zdarzeń pogodowych.

Aktualna globalna anomalia SST - Dane: NOAAAktualna globalna anomalia SST - Dane: NOAA
Aktualna globalna anomalia SST – Dane: NOAA

Południkowa Oscylacja, zwana El Nino, jest naturalnym wydarzeniem, które wiąże się z występowaniem wahań temperatury powierzchni oceanu na Pacyfiku, co ma wpływ na pogodę na całym świecie. Poprzednie El Niño był jednym z najsilniejszych w historii i miał wpływ na globalne temperatury, dzięki którym rok 2016 został uznany za najcieplejszy od co najmniej 1880 roku, kiedy rozpoczęto stałe pomiary meteorologiczne.

Podobnie jak fale upałów w najróżniejszych częściach świata, El Nino odpowiada za potężne susze Afryce, gdzie produkcja żywności spadła w wielu krajach na całym kontynencie. W południowoamerykańskich krajach takich jak Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj zarejestrowano z kolei liczne powodzie.

Na początku roku miała miejsce odwrotna sytuacja do El Nino – La Nina, dzięki której temperatura w równikowej części Pacyfiku spadła poniżej normy. Jednak zjawisko już przeminęło i zgodnie z modelami WMO istnieje 70 proc. szans na rozwój słabego lub umiarkowanego El Nino do końca tego roku. Meteorolodzy twierdzą również, że anomalia będzie miała mniejszy wpływ niż w latach 2015/2016.

„WMO nie spodziewa się, że przewidywane El Niño będzie tak potężne jak w 2015-2016, ale nadal będzie miało znaczący wpływ na pogodę w różnych częściach świata” – powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. „Przewidywanie tych prognoz pomoże ocalić wiele istnień ludzkich i znaczne straty gospodarcze” – dodał.

Po raz pierwszy WMO połączyło rosnące szanse na rozwój El Nino z globalnymi prognozami sezonowymi na okres wrzesień-listopad. Wszystko wskazuje na to, że temperatury powyżej normy co najmniej do końca listopada utrzymają niemal we wszystkich regionach Azji i Pacyfiku, Europie, Ameryce Północnej, Afryce i dużym przybrzeżnym obszarze Ameryki Południowej.

Choć zdarzenia takie jak El Nino zwykle pojawiają się co pięć do siedmiu lat, rozwój wydarzenia tak blisko poprzedniego może sugerować, że zmiany klimatyczne mają wpływ. „Zmiany klimatyczne wpływają na tradycyjną dynamikę wydarzeń typu El Niño czy La Niña, a także ich wpływów” – zaznacza Petteri Taalas.

El Nino – co to jest?

UWAGA! Zaleca się włączenie tłumaczenia napisów

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MireczekLINK Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
LINK
Gość
LINK

to znaczy, że w przyszłym roku będą grzyby w całej POLSCE ………

Mireczek
Gość
Mireczek

Tak. Atomowe. 🙂