Deszcz meteorytów dzięki komecie Linear (transmisja NA ŻYWO)

Eksperci przewidują, że intensywność deszczu meteorów będzie znaczna i może osiągać nawet 400 meteorów na godzinę. Dla porównania, w ubiegłym roku największą intensywność osiągnęły Perseidy i notowano od 100 do 120 meteorów na godzinę. Szczyt roju według obliczeń powinien wystąpić o 06:29 UTC w dniu 24 maja.

Co prawda maksimum przypada na dzień 24 maja ale już dziś można patrzeć się w niebo szukając fragmentów komety spalających się w ziemskiej atmosferze. Zjawisko to będzie każdego dnia przybierało na sile.

  Skąd ten deszcz?

Otóż, stać się to może za sprawą przybysza z kosmosu a mianowicie komety 209P/LINEAR, która w maju minie Ziemię w bliskiej odległości i według astronomów może spowodować powstanie jednego z najbardziej spektakularnych deszczy meteorów.

kometa linear deszcz meteorytów

Kometa 209P/LINEAR została odkryta dziesięć lat temu, przez automatyczny przegląd nieba, którego zadaniem było poszukiwanie małych ciał Układu Słonecznego.
Po obliczeniu orbity okazało się, że nowa kometa jest obiektem okresowym, który powraca do Słońca co 5.04 roku. Co więcej, orbita komety przechodzi bardzo blisko orbity Ziemi.

Najbliższe przejście przez peryhelium 209P/LINEAR miało miejsce 6 maja 2014 roku. Dokładnie 18 dni później, dnia 24 maja, w świeży materiał wyrzucony przez kometę wpadnie Ziemia. Kometa zbliży się do Ziemi na odległość 0,05 jednostek astronomicznych. To tylko 7,4 miliona kilometrów.

Orbita komety Linear spowoduje deszcz meteorytów

Tutaj mamy symulację jak układają się orbity Ziemi i komety.

kometa linear deszcz meteorytów

Trzy niezależne grupy naukowców wskazują na to, że nasza planeta przejdzie praktycznie przez wszystkie strugi pyłu wyrzucone przez kometę w latach 1803-1924. To może stworzyć warunki, w których dojrzymy może nawet 1000 „spadających gwiazd” na godzinę.

400 czy 1000 meteorów na godzinę… które prognozy będą bliższe prawdy, okaże się w nocy z 23 na 24 maja.
Niestety w Polsce moment maksymalnej aktywności ma wypaść w godzinach 9-10 naszego czasu, a więc w trakcie dnia.
Czas ten jest korzystny dla obserwatorów w Ameryce Północnej. My możemy próbować obserwować to zjawisko w nocy i nad ranem w sobotę 24 maja. Na szczęście w obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc, który w tym czasie znajduje się kilka dni przed nowiem.

Radiant roju, czyli miejsce na sferze niebieskiej, z którego zdają się wybiegać jego meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Żyrafy.

TRANSMISJA NA ŻYWO

Deszcz meteorytów kometa Linear


źródło: mrudy1212.blogspot.com, PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Deszcz meteorytów dzięki komecie Linear (transmisja NA ŻYWO)”

 1. Deszcz meteroów spadnie dopiero po zgonie wielkiego człowieka „Antychrysta”.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Na razie nie wiadomo co z tym deszczem meteorów. . . Na Youtube nie ma żadnych nagrań. Po południu znajdę więcej danych to napisze artykuł

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Czyli niestety „gołym okiem” nie będzie możliwości obserwowania tego zjawiska 🙁

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Będzie możliwość oglądania, już można wypatrzyć jakieś fragmenty spalające się w atmosferze, choć samego maksimum nie zobaczymy bo przypada na poranek gdy będzie jasno. Nie jestem pewny też co do godziny podanej przez naukowców. Według mnie fragmenty się bardzo rozproszyły i rozciągnęły, więc będzie można ładny pokaz zobaczyć 🙂
   Pozdrawiam

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.