Białoruska opozycja wzywa ludzi do obrony zagrożonej niepodległości kraju twierdząc że Rosja może dokonać aneksji ich kraju.

W dniu 22 czerwca w Mińsku odbędzie się demonstracja przeciwko planowanym na wrzesień br. roku wielkim białorusko – rosyjskim manewrom wojskowym w pobliżu granicy z Polską “Zachód-2017”. Poinformowała o tym największa opozycyjna organizacja Europejska Białoruś.

Jej aktywiści przypominają, że na te największe w historii niepodległej Białorusi manewry przyjedzie z Rosji ponad 80 razy więcej żołnierzy i sprzętu wojskowego niż na podobne ćwiczenia w roku ubiegłym. Ich zdaniem, podobnie jak wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa, może to być wstęp do faktycznej aneksji Białorusi przez Rosję.

“Żądanie odwołania tych manewrów to obecnie główny cel naszej walki. Zagrażają one bowiem nie tylko naszej niepodległości, ale także krajów sąsiednich” – oświadczył przedstawiciel Europejskiej Białorusi Artiom Czerniak, cytowany przez największy niezależny białoruski portal Charter97.

Uczestnicy protestu na Placu Oktiabrskim w Mińsku będą też domagać się wypuszczenia przez reżim Łukaszenki na wolność więźniów politycznych – Dmitrija Polijenki i Michaiła Żemczużnego. Do zapowiadanego protestu przyłączył się także Białoruski Kongres Narodowy.

Przypomnijmy, że ostatnia próba zorganizowania pokojowej demonstracji w Mińsku z okazji Dnia Wolności 25 marca br. zakończyła się brutalnym biciem jej uczestników przez milicję i blisko tysiącem zatrzymanych osób. Mimo to białoruska opozycja nie zamierza rezygnować.

“Masowe protesty w całym kraju na początku tego roku, nawet w małych miastach, pokazały, że Białorusini są gotowi walczyć i zwyciężać. Pojawiło się wielu nowych liderów lokalnych. To nie było nasze ostatnie słowo” – zapowiada Czerniak.

źródło: Reporters

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o