Dlaczego budzi się coraz więcej wulkanów?

wulkan

Naukowcy alarmują, że aktywność wulkaniczna na świecie nieustannie rośnie. Tak wielu aktywnych wulkanów jednocześnie oraz liczby ich erupcji nie notowaliśmy od wielu lat. Czy zjawisko to stanowi dla nas zagrożenie i jaka jest jego przyczyna?

Jak wynika z najnowszego biuletynu Programu Globalnego Wulkanizmu, przygotowanego przez Instytut Smithsona,

w różnych zakątkach naszej planety aktywnych jest aż 25 wulkanów. 14 z nich aktywność swą utrzymuje od dłuższego czasu, zaś 11 kolejnych wykazało ją w ostatnim czasie.

wulkan

Dane archiwalne wskazują, że tak wielu jednocześnie aktywnych wulkanów nie mieliśmy przynajmniej od 2000 roku. Aktywne są obecnie wulkany:

Barren Island (Indie)

Concepcion (Nikaragua)

San Cristobal (Nikaragua)

Telica (Nikaragua)

Cotopaxi (Ekwador)

Sinabung (Indonezja)

Karangetang (Indonezja)

Dukono (Indonezja)

Ruang (Indonezja)

Asama (Japonia)

Kuchinoerabujima (Japonia)

Aira (Japonia)

Nevado del Ruiz (Kolumbia)

Fuego (Gwatemala)

Pacaya (Gwatemala)

Bagana (Papua-Nowa Gwinea)

Szywiełucz (Rosja)

Chirpoi (Rosja)

Karymski (Rosja)

Żupanowski (Rosja)

Colima (Meksyk)

Kilauea (USA)

Villarrica (Chile)

Shishaldin (USA)

Ubinas (Peru).

Średnia liczba erupcji wulkanicznych w ciągu dekad. Dane: Instytut Smithsona. Średnia liczba erupcji wulkanicznych w ciągu dekad

Co więcej, aktywność wulkaniczna rośnie niemal nieustannie od końca dziewiętnastego wieku, a więc od momentu rozpoczęcia kompleksowych serii obserwacyjnych i pomiarowych. Jak wynika z danych Instytutu Smithsona w ciągu ostatnich 100 lat liczba erupcji wulkanicznych podwoiła się.

Miniona dekada przyniosła o połowę więcej erupcji niż lata 90. ubiegłego wieku. W latach 2000-2010 odnotowano około 70 erupcji. Dla porównania w latach 20. ubiegłego wieku było ich zaledwie około 30.

W ostatnim czasie najbardziej gwałtownie wybuchał wulkan Ontake w Japonii, w wyniku czego zginęło 54 osoby, a także Sinabung na Indonezji oraz Calbuco w Chile. Erupcja tego ostatniego wulkanu okazała się najbardziej spektakularna. Popioły dotarły aż do Brazylii, zaś tlenki siarki sięgnęły Australii. Poniżej możecie zobaczyć zdecydowanie najlepszy filmik, ukazujący ten piękny, ale też niebezpieczny spektakl.

Spektakularna erupcja wulkanu Calbuco w Chile w kwietniu 2015 roku.

Zwiększanie się aktywności wulkanicznej jest związane z procesami zachodzącymi we wnętrzu Ziemi. Do tej pory naukowcom nie udało się wyjaśnić mechanizmu zgodnie z którym erupcje nasilają i słabną. Pewne jest natomiast to, że im więcej wulkanów wykazuje aktywność, tym większe jest prawdopodobieństwo potężnej erupcji.

Setki lat temu nie powodowały one tak dużych reperkusji, jak mogłyby spowodować dzisiaj, w zglobalizowanym świecie, pełnym najróżniejszych powiązań i zależności. Na liście wulkanów, które mogą poczynić spore szkody, w samej Europie można znaleźć Etnę i Wezuwiusza. Oba wulkany znajdują się w południowych Włoszech.

wulkan

Okolice Wezuwiusza zamieszkuje kilka milionów ludzi, głównie mieszkańców Neapolu. Jednak to tylko jeden z 1556 wulkanów, które są stale monitorowane przez wulkanologów w ramach Programu Globalnego Wulkanizmu, bo przejawiały już aktywność na przestrzeni ostatnich 10 tysięcy lat lub wykazują tendencję do przebudzenia się w każdej chwili.

Wezuwiusz Wezuwiusz

Wezuwiuszźródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Dlaczego budzi się coraz więcej wulkanów?”

  1. Dlaczego? Nareszcie ktoś chce się nad tym zastanowić. Mi się wydaje, że zachodzą zmiany na naszej planecie i trzeba się temu przyjrzeć.Fakty: Ziemia zwiększa swoją objętość, tym samym płaszcz ziemi staje się coraz cieńszy. Wybuchów wulkanów będzie coraz więcej. Klimat się będzie zmieniał. Huragany, powodzie i susze. Ziemia będzie rosnąć pod naszymi stopami. Z jądrem ziemi się coś stanie./?/Zmniejszy się gęstość atmosfery. W ziemi mogą powstawać coraz większe szczeliny.Może niektóre kontynenty „rozejdą się”, rozpadną na pół. Różne zmiany na ziemi mogą się na siebie nałożyć.Przebiegunowanie w toku.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.