Dlaczego rajska wyspa stała się brązowa? To efekt przejścia huraganu

Huragan Irma przeszedł przez Ocean Atlantycki we wrześniu 2017 r., dewastując kilka wysp karaibskich przed uderzeniem we Florida Keys oraz kontynentalną część Stanów Zjednoczonych. Gdy chmury ustąpiły nad rajskimi miejscami takimi jak Wyspy Dziewicze, skala zniszczeń okazała się być widoczna nawet z kosmosu.

Te w naturalnych kolorach zdjęcia uchwycone przez Operational Land Imager (OLI) na satelicie NASA Lansat 8 przedstawiają wpływ Irmy na Brytyjskie i Amerykańskie Wyspy Dziewicze. Widoki zostały nabyte w dn. 25 sierpnia – przed uderzeniem potężnego huraganu oraz 10 wrześniu – po przejściu Irmy.

Najbardziej oczywistą zmianą jest powszechne zbrązowienie krajobrazu. Istnieje wiele możliwych powodów tej sytuacji. Bujna zielona tropikalna roślinność mogła zostać zniszczona z powodu silnego wiatru, przez co satelita „widzi” grunt. Również sól rozpryskiwana przez huragan mogła pokryć i wysuszyć liście, choć te wciąż pozostają na drzewach.

Irma przeszła przez najbardziej wysunięte na północ krańce Wysp Dziewiczych w godzinach popołudniowych 6 września. W tym czasie burza miała piątą najwyższą kategorię w skali Saffira Simpsona, z maksymalną prędkością wiatru osiągającą 290 km/godz. Według doniesień prasowych, na wyspach widoczne są „znaczne zniszczenia”.

Zbliżenie na Virgin Gorda daje lepszy widok na zmiany. Należy zwrócić uwagę na fakt, że roślinność na południu i zachód od wyspy jest nieco bardziej zielona, prawdopodobnie dlatego, że była częściowo osłonięta od wiatru przez wzgórza w centrum. Różnice w kolorze wód wynikają prawdopodobnie z różnic w powierzchni oceanu; zarośnięte powierzchnie rozpraszają więcej światła i wydają się jaśniejsze.

Skala zniszczeń jest również doskonale widoczna na Barbudzie. Ta mała wysepka na wschodnim wybrzeżu Karaibów stanęła na drodze superhuraganu Irma wczesnym rankiem 6 września. Zdjęcia zostały nabyte przez Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na satelitach Terra i Aqua. Lewe zdjęcie przedstawia Barbudę w dn. 21 sierpnia 2017 r., a prawy – zniszczony krajobraz wyspy z dn. 8 września.

Dla kontrastu roślinność na Antigua wydaje się stosunkowo zdrowa i nienaruszona. Kiedy centrum burzy przechodziło bardziej na północ od wyspy, ląd ten poniósł mniejsze straty. Władze donoszą, że do 7 września prąd udało się przywrócić do większości wyspy, a międzynarodowe lotnisko zostało ponownie otwarte.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
keriKalendaż Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
keri
Gość
keri

Wyspy zmieniły kolor i woda wokół nich też. O czym to świadczy? O zastosowaniu innej kolorystyki.

Kalendaż
Gość
Kalendaż

Jesień panie, jesień. W Polsce na wyspie Wolin też tak się stało a żadna Irmina się do tego nie przyzna.