Dlaczego postępujące zmiany klimatyczne są takie niebezpieczne i powinniśmy się ich obawiać oraz na nie przygotowywać? Eksperci ONZ-owskiego Panelu Klimatycznego przedstawili 10 powodów, które powinien znać każdy z nas, aby nie być zaskoczonym.

Eksperci ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) stworzyli listę dziesięciu najbardziej istotnych zagrożeń, które w mniejszym lub większym stopniu dotkną nas i nasze dzieci w ciągu następnych kilkudziesięciu lat.

zmiany klimatu

1. Wzrost poziomu mórz będzie powodować zalanie obszarów nabrzeża, powodując szkody materialne w miejscowościach nadmorskich, m.in. zabierając plaże.

Od 1900 roku poziom mórz podniósł się w skali globalnej średnio o 20 centymetrów. Do końca wieku prognozowany jest kolejny wzrost, w zależności od scenariusza, od 26 do 82 centymetrów. Obecnie każdego roku poziom mórz podnosi się o prawie 3,5 milimetra.

Pamiętajmy, że wody w morzach przybywa na skutek roztapiania się pokrywy lodowo-śnieżnej na lądach (głównie Grenlandia i Antarktyda). Natomiast zanikanie lodu morskiego, zgodnie z prawej Archimedesa, nie powoduje wzrostu poziomu mórz.

zmiany klimatu

2. Dotkliwe susze i powodzie będą wywoływać klęskę głodu.

W ostatnich latach dramatyczne susze coraz częściej dają się we znaki w Australii, krajach południowo-wschodniej Azji, południowej i zachodniej Afryce oraz w środkowej, południowej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Najpoważniejsze powodzie nawiedzały środkową i północno-zachodnią Europę, Daleki Wschód oraz Alaskę. Oba kataklizmy naturalne będą się zdarzać coraz częściej.

3. Wielkie miasta będą coraz częściej nawiedzane przez ulewne deszcze i nagłe powodzie.

Zjawisko nagłej powodzi najbardziej zagraża dużym obszarom miejskim, gdzie z powodu betonowej zabudowy, deszczówka jest pochłaniana jedynie przez, nie zawsze drożny, system kanalizacyjny.

Efekt to dramatyczne w skutkach powodzie, takie jak choćby w Bombaju, gdzie w 2005 roku w ciągu kilku godzin rekordowej ulewy zginęło 5 tysięcy osób.

zmiany klimatu

4. Mieszkańcy wsi, pobierający wodę ze studni, będą cierpieć na niedostatek wody pitnej podczas długotrwałych okresów suszy.

Anomalie pogodowe szczególnie będą dotykać najbiedniejszych, którzy nie będą mogli sobie pozwolić na dostosowanie się do nagłych i długotrwałych susz. Brak dostępu do wody pitnej, na skutek wyschniętych studni, może się skończyć tragicznie.

5. Gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak burze, mogą powodować zniszczenia infrastruktury energetycznej i tym samym odcinać od prądu gospodarstwa domowe na znacznym obszarze.

W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy uzależnieni od prądu, dłuższe przerwy w jego dostawach, na skutek gwałtownych zjawisk pogodowych, mogą powodować paraliż naszego normalnego funkcjonowania.

zmiany klimatu

6. Niektóre gatunki ryb i innych zwierząt morskich nie dostosują się do ocieplających się wód, co da się we znaki społeczności rybackiej.

W niektórych regionach świata, jak np. w krajach wschodniej Azji i zachodniej Oceanii, temperatury wód morskich podnoszą się bardzo szybko. Ocieplająca się woda może się wkrótce nie nadawać do życia dla różnorodnej fauny morskiej. Grozi to ograniczeniami w połowach, brak zarobku dla rybaków i klęskami głodu w społecznościach utrzymujących się z rybołówstwa.

7. Zwierzęta lądowe coraz częściej będą potrzebować pomocy ze strony ludzi w obliczu nagłych zmian pogody, takich jak skrajne temperatury, powodzie i susze. Będą też migrować wraz z przesuwającymi się strefami klimatycznymi.

Niegdyś zwierząt nie dokarmiano na taką skalę, jak dzisiaj. Nagłe zmiany pogody, trudne do przewidzenia dla człowieka, dają się coraz dotkliwiej we znaki również zwierzętom. Po wyjątkowo ciepłych okresach nagle nadchodzą fale chłodów i na odwrót. Dzieje się to z coraz większą częstotliwością.

Zwierzęta będą potrzebować naszej pomocy, aby móc je przetrwać. W przyszłości zwierzęta będą wędrować coraz dalej na północ, wraz z przesuwającymi się od równika ku biegunom strefami klimatycznymi.

zmiany klimatu

W Polsce pojawią się zwierzęta spotykane wcześniej na dalekim południu, a te, które wcześniej występowały na naszych ziemiach, będą migrować coraz dalej na północ. W pierwszej kolejności dotyczy do drobnych organizmów, jak owady i pajęczaki, później także ptaki, płazy, gady i wreszcie ssaki.

8. Fale upałów, zwłaszcza w dużych miastach, będą zbierać żniwo wśród dzieci i osób starszych, które są najmniej odporne na ekstremalnie wysokie temperatury, a co za tym idzie, także na przegrzanie i odwodnienie organizmu.

Dobitny przykład tego, jakie skutki może przynieść bagatelizowanie upałów wśród ludzi starszych, mieliśmy w Europie w 2003 roku. Fala rekordowych upałów spowodowała śmierć ponad 30 tysięcy ludzi w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Włoszech. Zawiodły systemy pomocy społecznej, a ujawniła się ludzka obojętność na potrzeby słabszych i schorowanych ludzi.

9. Powiększanie się obszarów występowania chorób tropikalnych.

Wraz ze wzrostem średniej temperatury w strefie klimatu umiarkowanego, wzrastać będzie zagrożenie ze strony tropikalnych chorób, które dotąd były znane tylko w krajach strefy międzyzwrotnikowej. Przenoszone będą przez tropikalne odmiany owadów i pajęczaków, które w coraz większej liczbie mogą się pojawiać również w Polsce.

zmiany klimatu

10. Inwazje tropikalnych odmian pajęczaków coraz dalej na północ.

W ostatnich latach miała miejsce rekordowa inwazja komarów tygrysich na południu Francji.  Stwierdzono 11 przypadków groźnych chorób tropikalnych, w tym żółtej febry i japońskiego zapalenia mózgu. Komary tygrysie dotarły już do Niemiec. Póki co nie zdołały się tam jeszcze zaaklimatyzować, jednak wraz z postępującym ociepleniem klimatu sytuacja może ulec zmianie.

źródło: Twoja Pogoda

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o