Po długiej ciszy na Słońcu doszło do siedmiu rozbłysków

W ostatnich dniach Słońce stało się aktywne. W okresie od 1 do 3 kwietnia wyrzucało masę i utworzyły się na nim siedem dość silnych rozbłysków.

W sobotę, 1 kwietnia o 21:48 UTC (23:48 polskiego czasu) na Słońcu wystąpił silny rozbłysk klasy M4.4, w ciągu doby wystąpiły 4 kolejne rozbłyski klasy M. W poniedziałek o 14:29 UTC wystąpił kolejny klasy 5.8.

Wzmożoną aktywność naszej dziennej gwiazdy uchwycił satelita SDO (ang. Solar Dynamics Observatory), nieustannie badający dynamikę Słońca. Udało mu się zarejestrować wszystkie rozbłyski na każdym z trzech wykonanych zdjęć.
Coraz silniejsze

Pierwsze ze zjawisk, które wystąpiły w kwietniu, zostało sklasyfikowane jako rozbłysk o sile M5.3, drugi – M5.7, a trzeci – M5.8. Rozbłyski klasy M stanowią jedną dziesiątą najsilniejszych wybuchów oznaczanych symbolem „X”. Liczba za literą informuje o intensywności zjawiska. Przykładowo rozbłysk M2 jest dwukrotnie silniejszy od M1, a M3 – trzykrotnie silniejszy od M1.

Rozbłyski słoneczne to potężne wyrzuty masy i promieniowania. Szkodliwe promieniowanie nie jest w stanie przejść przez ziemską atmosferę, by mieć bezpośredni wpływ na ludzi. Bywa ono jednak na tyle silne, że docierając do odpowiedniej warstwy atmosfery, zakłóca komunikację i sygnał GPS.

Źródło: NASA Autor: zupi/map
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Po długiej ciszy na Słońcu doszło do siedmiu rozbłysków”

 1. uspokoi się i uderzy X.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Mam nadzieję !!!

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
  2. Ostatni rozbłysk klasy X był w 2015, w marcu X2.2, w maju X2.7.
   Największy X6.9 był w sierpniu 2011. Chyba nic szczególnego się nie stało po tych rozbłyskach X, skoro prawie nikt nie zwrócił na nie uwagi 🙂

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.