Po długim rozbłysku słonecznym jest szansa na zobaczenie zorzy polarnej w Polsce

zorza polarna

Dzięki długotrwałemu rozbłyskowi słonecznemu, do jakiej doszło na powierzchni naszej gwiazdy na początku tygodnia, na wysokich szerokościach geograficznych Ziemi w najbliższym czasie dojdzie do silnej burzy geomagnetycznej. Nie wykluczone, że zorze polarne ujrzą mieszkańcy Polski – donosi Science Alert.

12 lutego nastąpił stosunkowo łagodny rozbłysk słoneczny klasy C, któremu towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME), wysyłający plazmę oraz promieniowanie elektromagnetyczne w kosmos – większość naładowanych cząstek lada moment dotrze do ziemskiej atmosfery.

rozbłysk słoneczny

Choć może to zabrzmieć nieco przerażająco, nie są to zjawiska niezwykłe. Te koronalne wyrzuty masy są odpowiedzialne za jedno z najpiękniejszych zjawisk, które rozświetlają nocne niebo. Dzieje się tak, gdy naładowane cząstki z CME zderzają się z atomami i cząsteczkami w atmosferze. Wiatr słoneczny może również powodować zorze polarne, gdy jest szczególnie silny, ale zorze wytwarzane przez burzę geomagnetyczną spowodowaną CME są wyraźniejsze i bardziej spektakularne.

Jak wynika z ostrzeżenia przed burzą wydanego przez Amerykańską Administrację ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), mieszkańcy wyższych szerokości geograficznych, tj.: Kanada, Alaska czy Syberia na północy oraz Antarktyda na południu, mogą nocą z piątku na sobotę podziwiać zorze polarne.

Spektakularne pokazy na niebie nie są jedynym skutkiem burzy geomagnetycznej. Ta może mieć wpływ na sygnały o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od jonosfery, jak również sygnały radiowe poniżej 30 MHz na wszystkich szerokościach geograficznych. Na szczęście ta burza będzie łagodna, więc NOAA przewiduje jedynie bardzo słabe wahania w sieci energetycznej, spowodowane niewielkimi skokami prądu indukowanego geomagnetycznie.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o