Donieck: separatyści zajęli polski konsulat

Mimo obowiązującego rozejmu w Doniecku na wschodzie Ukrainy wciąż trwają walki między prorosyjskimi rebeliantami a ukraińskimi siłami rządowymi – podały miejscowe władze. Tzw. separatyści zajęli dawne budynki konsulatów – polskiego i czeskiego – oraz gmach sądu

W wyniku ostrzału w ciągu ostatniej doby zginęły w mieście trzy cywilne osoby. W działaniach bojowych zostało też rannych pięcioro mieszkańców miasta – poinformowano w komunikacie władz. Dziś w godzinach rannych sytuacja w Doniecku pozostawała napięta, jednak strzałów nie było słychać.

Tymczasem dziś ukraiński parlament przyjął ustawę o specjalnym statusie tych rejonów w Donbasie, które są opanowane przez prorosyjskich separatystów oraz zwolnił z odpowiedzialności karnej członków ugrupowań, walczących tam przeciwko ukraińskim siłom rządowym.

Terroryści zajmują budynki

– Terroryści w Doniecku zajęli polski i czeski konsulat oraz budynek sądu. Wspierani przez rosyjskich żołnierzy kontynuują zajmowanie budynków administracji – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko. Jego słowa przytoczył portal Espreso.tv.

Polski konsulat został otwarty w Doniecku dopiero 28 kwietnia br. i stał się ósmą podobną placówką na terytorium Ukrainy. W czerwcu w związku z trudną sytuacją w regionie działalność konsulatu została zawieszona do odwołania, a jego obowiązki przejęła placówka w Charkowie.

– Pracownicy i sprzęt polskiego konsulatu w Doniecku zostali ewakuowani; pozostała jedynie nieruchomość – poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Wczoraj w Doniecku ostrzelano obserwatorów OBWE

Władze Doniecka poinformowały o kolejnych zniszczonych domach mieszkalnych i budynkach administracyjnych. Zniszczenia zostały spowodowane przede wszystkim przez pożary, które wybuchały w rezultacie eksplozji spadających na Donieck pocisków.

W niedzielę w mieście zginęło sześcioro cywilnych mieszkańców, a 15 zostało rannych. Były to największe dotychczas straty wśród ludności cywilnej od początku ogłoszonego 5 września rozejmu w Donbasie.

Wczoraj ukraińskie media podały też, że w niedzielę w mieście została ostrzelana grupa obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jej członkowie monitorują przestrzeganie rozejmu między rebeliantami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Obserwatorzy znaleźli się pod ogniem moździerzy, gdy przybyli na jeden z lokalnych rynków po doniesieniach, że został on ostrzelany. Gdy dotarli na miejsce, wokół nich zaczęły eksplodować pociski. Wtedy przedstawiciele OBWE oddalili się od rynku na odległość około kilometra, jednak po ok. 10 minutach i to miejsce zostało ostrzelane.

Nikt z członków grupy nie ucierpiał, jednak misja musiała się ewakuować.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Donieck: separatyści zajęli polski konsulat”

 1. Nie zajęli konsulatów, bowiem one zostały ewakuowane kilka miesięcy temu, proszę informować w miarę rzetelnie. Powstańcy zajęli budynki, w których mieściły się niegdyś konsulaty.
  Pozdrawiam

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Dziękuję za informację

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. To tak jak ze słowami Żyrinowskiego, w mediach pojawiła się informacja, iż powiedział, że Polska zostanie zniszczona, było to wyrwane z kontekstu i całkowicie zmieniło sens jego wypowiedzi, bo powiedział, że gdyby Nato zaatakowało Rosję, wówczas na wojnie najwięcej straciła by Polska, że w takim przypadku wojna toczyłaby się na terenie Polski i Polska zostałaby zniszczona. Żyrinowski to pajac, ale nawet zmiana słów pajaca jest dość ciekawą manipulacją, wiadomości z mediów trzeba sprawdzać, bo informacje podawane przez nie coraz częściej przypominają jakąś wojenną propagandę, nie zaś rzetelny przekaz informacyjny. Pozdrawiam

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.