Dowódca NATO ostrzega przed inwazją Rosji na Ukrainę

Rosyjskie wojska stoją nad granicą z Ukrainą i żadne z ich oddziałów się nie wycofały. Gdyby zaatakowały sąsiada, swoje cele mogłyby osiągnąć „w ciągu 3-5 dni” – poinformował w środę dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove cytowany przez agencję Reutera.

Rosja poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła wycofywanie swoich wojsk ze strefy przygranicznej z Ukrainą, ale już we wtorek przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu NATO w Brukseli szef Sojuszu, Anders Fogh Rasmussen powiedział, że jego analitycy „tego nie widzą i nie potwierdzają”.

NATO: Rosja zajęłaby co tylko chce w 3-5 dni

Dowódca Sojuszu Północnoatlantyckiego na Starym Kontynencie powiedział tymczasem w środę, że NATO zaobserwowało tylko „nieznaczne ruchy części oddziałów” rosyjskich, ale te wcale się znad granicy z Ukrainą nie ruszyły.

Dodał, że Kreml ma wciąż rozmieszczone wzdłuż wschodniej granicy swego sąsiada „wszystkie siły potrzebne do wejścia na jego terytorium” i jest to „wyjątkowo niepokojące”, bo swoje cele na Ukrainie mógłby osiągnąć „w ciągu 3-5 dni”.

Przewidując potencjalne kierunki rosyjskiego ataku, generał zwrócił uwagę na południe Ukrainy. Zdobywając tereny aż do Odessy Moskwa stworzyłaby lądowy korytarz na Krym i otwierałaby możliwość połączenia Naddniestrza z Rosją. Dowódca sił NATO powiedział, że celem ataku może też być wschód kraju.

Rosja: NATO przywołuje echa zimnej wojny

Breedlove dodał, że Sojusz pracuje nad stworzeniem pakietu pozwalającego na „przegrupowanie swoich sił w Europie Wschodniej w powietrzu, na lądzie i na morzu”. Ma on zostać zatwierdzony w ciągu dwóch tygodni, do 15 kwietnia.

Z kolei Rosja odniosła się w środę do wtorkowej decyzji Sojuszu o zerwaniu z nią wszelkiej wojskowej i cywilnej współpracy. Ani ona, ani NATO na zerwaniu takiej współpracy „nie zyska” – poinformowano.

Przedstawiciel Kremla cytowany przez agencję Reutera powiedział też, że „NATO używa języka przywołującego echa zimnej wojny”.

Dowódca NATO ostrzega przed inwazją Rosji na Ukrainę

Autor: adso//gak / Źródło: Reuters

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.