Dragon Hole: Odkryto największy otwór podwodny na świecie

Tzw. „Dragon Hole” – chińscy naukowcy uważają, że może to być najgłębsza „błękitna dziura” na naszej planecie.

Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua podkreśla, że Dragon Hole liczy ponad 300 metrów głębokości – czyli jest o ponad 90 metrów głębszy niż Deana Blue Hole na Bahamach.

Draon hole

Draon hole

Niebieskie dziury są w istocie olbrzymimi dołami w morzu, a znane są z charakterystycznych błękitnych kolorów widocznych z góry, które nadają im nazwy.

Dragon Hole znajduje się na Wyspach Paracel, znanych również jako Xisha w Chinach, chociaż należy do spornej grupy wysp na Morzu Południowochińskim na pograniczu Chin, Tajwanu i Wietnamu.

Mimo, że naukowcy dopiero ustalają jej głębokość, błękitne otwory są znane od wieków. Lokalny rybak powiedział, że tam, gdzie znajduje się Monkey King znalazł złotą pałkę z XVI-wiecznej chińskiej noweli „Podróż na zachód” – donosi Washington Post.

Choć dziura odegrała kluczową rolę w folklorze, może by jeszcze ważniejsza dla nauki. „Badania nad niebiańskimi otworami mogą dostarczyć szczegółowych danych o tym, jak zmienia się klimat oraz poziom wód na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat.

„Kiedy już otrzymamy te dane, możemy ustalić wzór ewolucji zmian klimatycznych na Morzu Południowochińskim, w tym jego ekosystem, system hydrologiczny, a także ukształtowanie terenu” – powiedział prof. Yang Zuosheng z Ocean University of China.

Sansha Ship Course Research Institute for Coral Protection poinformowała o 20 gatunkach ryb w otworze, chociaż są one skoncentrowane w jego górnej części, ponieważ poniżej 100 metrów nie ma już tlenu potrzebnego dla podtrzymywania życia. Otwór zbadano za pomocą robota, z czujnikiem głębokości.

Dragon Hole nadano formalną nazwę Sansha Yongle Blue Hole, a lokalni urzędnicy planują go chronić. „Będziemy dążyć do ochrony naturalnego dziedzictwa pozostawionego przez Ziemię” – powiedział Xu Zhifei, wiceburmistrz Sansha City.

Dokładna głębokość otworu musi być jeszcze ustalona i zweryfikowana. Jednak jeden z ekspertów powiedział, że jest całkiem prawdopodobne, iż są jeszcze głębsze otwory – one po prostu nie zostały jeszcze znalezione.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.