Drastyczny wzrost aktywności wulkanicznej w Nikaragui

Eksperci od wulkanów z USA, Wielkiej Brytanii, Kostaryki i lokalni geolodzy rozpoczęli baczne obserwowanie aktywności czterech szczytów w Nikaragui po furii wybuchów, do jakich doszło w kraju w ciągu ostatnich kilku dni – podaje Daily Express.

Największy i najbardziej aktywny jest ogromny 1297-metrowy stratowulkan Momotombo, w pobliżu miasta León. Momotombo, oddalony na północ od jeziora Managua ok. 40 kilometrów od stolicy Nikaragui – Managua – obudził się po raz pierwszy od 110 lat w grudniu i pozostaje aktywny do tej pory.

Wulkan Momotombo Momotombo

 Momotombo

W poście o sytuacji kostarykańskiego anglojęzycznego serwisu informacyjnego The Tico Times napisano, że zarówno lokalni mieszkańcy, jak i geolodzy wciąż odczuwają codzienne trzęsienia ziemi.

„W rzeczywistości nie odnotowano ostatnio tak dużej wulkanicznej i sejsmicznej aktywności, jednakże eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Nikaragui i Kostaryki starannie badają i bacznie obserwują sytuację” – dodaje gazeta.

Geolodzy z amerykańskiego Serwisu Geologicznego ogłosili w zeszłym tygodniu, że prowadzone są badania i oceny ryzyka związanego z Momotombo i innych aktywnych wulkanów w tym kraju.

Zarówno Télica jak i Masaya rozpoczęły erupcję w tym samym czasie co Momotombo i nie widać końca. Tymczasem w przypadku wulkanu Cerro Negro, który do tej pory nie wybuchał, zarejestrowano wzrost aktywności sejsmicznej w zeszłym tygodniu.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.