loading...

Drzewa na Marsie?

Satelita MRO, który krąży nad Marsem, za pomocą swojego instrumentu HiRISE, wykonał kolejne fascynujące zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety. Na jednym z nich na pierwszy rzut oka widoczne są rzędy drzew na pagórkowatym obszarze.

Mars drzewa

Tak naprawdę ciemne formacje z drzewami nic wspólnego nie mają, ale widok ten po prostu oszołamia i pobudza wyobraźnię. Naukowcy z NASA tłumaczą, że zimą na dużych szerokościach geograficznych północnej półkuli tworzyły się pokrywy suchego lodu, który wraz z nadejściem wiosny zaczął sublimować, czyli bezpośrednio przechodzić ze stanu stałego w gaz.

Jest to na tyle gwałtowny proces, że piasek zaczyna opadać z krawędzi wydm w dół, tworząc ciemne kaskady, które wyglądają zupełnie jak aleje drzew, jednak w rzeczywistości nimi nie są.

Na zdjęciu, które zamieszczamy pod artykułem, widoczny jest także pył osadzający się na lodzie. Gwałtownie przyspiesza on jego sublimację. W niektórych miejscach po lodzie nie ma już śladu, w innych z kolei widoczne są głębokie pęknięcia świadczące o tym, że lód paruje. Naukowcy bardzo szczegółowo przyglądają się procesom zachodzącym w rejonie północnego bieguna Marsa.

W ostatnich miesiącach rozpoczęła się tam wiosna, która przynosi mnóstwo bardzo ciekawych i zaskakujących zjawisk. Na ich podstawie badacze mogą dowiedzieć się więcej o warunkach klimatycznych panujących na Marsie.

Tak więc widzimy, że przejście z zimy do wiosny jest okresem odradzania się przyrody nie tylko na naszej planecie. Mimo iż na Marsie roślinność oczywiście nie występuje, to jednak widoczne są znaczące zmiany w wyglądzie gleby, co możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu.

źródło: geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Drzewa na Marsie?”

  1. Uważam, że już niedługo dowiemy się że MY ludzie jesteśmy potomkami ” Marsjan ” którzy widząc koniec swojej planety znaleźli ZIEMIĘ i tu przylecieli i osiedlili się przekazując wiedzę i technikę tutejszej ” ludności ” krzyżując się z nimi !Marsjanie uciekali z tej planety a My ludzie chcemy tam lecieć w nadziei że tam może być życie i możliwość skolonizowania tej planety ….która umiera !

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.