Duża eksplozja wulkanu Kilauea na Hawajach zarejestrowała kamera

Dramatyczny wybuch, który wysłał wulkaniczne kamienie latające w powietrzu z krateru Halemaʻumaʻu wulkanu Kileuea na Hawajach, został nagrany przez dwie kamery monitorujące w dn. 8 stycznia 2016 r. Poniżej prezentujemy odrębne widoki na to, co USGS nazywa małą eksplozją wywołaną przez upadające kamienie na wschodnie obrzeże szczytu komina.

kilauea

Eksplozje takie jak te występują o wiele częściej, gdy poziom lawy w kraterze jest na tyle wysoki, jak to było w tygodniu poprzedzającym 8 stycznia – donosi USGS. To dlatego, że skały w ścianie komina ulegają rozszerzeniu dzięki zwiększonej ilości ciepła, co sprawia, że stają się one nietrwałe, co prowadzi do ich upadku do jeziora lawowego.

Amerykański Serwis Geologiczny poinformował, że wybuch był na tyle silny, aby wystrzelić skałę wulkaniczną znaną również jako tefra, ok. 100 metrów w powietrze i na obrzeża krateru.

Wśród fragmentów wulkanów wyrzuconych podczas eksplozji naukowcy znajdują tzw. łzy Pele. Powstają gdy krople stopionej lawy ulegają gwałtownemu schłodzeniu do stałych cząstek szkła, będąc w powietrzu po wyrzuceniu. Możemy je znaleźć w kształcie kropli łzy lub kulek i są nazwane Pele, od hawajskiej bogini wulkanów.

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.