Duża erupcja wulkanu Sakurajima położonego 50 km od elektrowni jądrowej

Na południu Japonii doszło w piątek do erupcji wulkanu Sakurajima. Z wnętrza wydostała się lawa. Wprowadzono trzeci stopień zagrożenia.

wulkan

wulkan

Wybuchł wulkan Sakurajima w południowej Japonii. Znajduje się na wyspie Kiusiu w pobliżu miasta Kagoshima, które zamieszkuje około 600 tys. osób. Do erupcji doszło w piątek wieczorem dokładnie o godzinie 18.56 czasu lokalnego (przed godziną 11 czasu polskiego).

Według japońskiej agencji meteorologicznej nie ma informacji o rannych ani szkodach.

Do atmosfery wydobył się słup gazów i pyłów na wysokość ponad 2 tysięcy metrów od krateru stożka.

wulkan

wulkan

Zakaz wstępu

Z wnętrza wulkanu wydostała się lawa. W związku z aktywnością stożka władze zabroniły mieszkańcom zbliżanie się do jednego z najbardziej znanych wulkanów w Japonii. Agencja meteorologiczna ustanowiła strefę zakazu wstępu na tereny w promieniu 2 km od krateru. Wprowadzono także trzeci stopień zagrożenia. Specjaliści podają, że nie ma powodów do obaw i istnieje małe prawdopodobieństwo, że aktywność wulkanu zagrozi pobliskim mieszkańcom.

Podobna erupcja Sakurajima miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku.

Sąsiedztwo elektrowni

Na Kiusiu, 50 kilometrów od wulkanu, znajduje się też elektrownia atomowa Sendai, której operatorem jest Kyushu Electric Power, i która została ponownie włączona w ub.r. Była ona nieczynna, podobnie jak inne japońskie siłownie jądrowe, od trzęsienia ziemi i fali tsunami, które w 2011 r. spowodowały katastrofę w elektrowni Fukushima

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.