Duże asteroidy przelatują obok Ziemi. Może powtórzyć się w każdej chwili sytuacja z Czelabińska

asteroida przeleci blisko ZiemiBardzo prawdopodobne jest , że powtórzy się scenariusz z Czelabińska. Około 100-metrowa asteroida 2013 ET znajdzie się 960 tys. km od ziemi rozsiewając w około gruz kosmiczny. Nie jest to jedyny obiekt, który może spowodować najbliższych dni spektakularne widowiska na niebie i dramatyczne wydarzenia.

Obiekt ten minie ziemię w odległości  2,5 raza większej niż ta, która dzieli Ziemię i Księżyc, czyli ok. 972 tys. km.

Naukowcy z Instytutu Badań Kosmicznych informują, że istnieje realne zagrożenie niespodziewanego upadku meteorytu, podobnego do tego, jaki miał miejsce w lutym w obwodzie czelabińskim w Rosji.

Naukowiec dodaje, że nie można jednak stwierdzić, że zwiększyło się prawdopodobieństwo uderzenia asteroid w Ziemię, ponieważ “w ogóle nie można stwierdzić, ile jest asteroid”.

– Optymistyczny szacunek wskazuje, że odkryte przez nas asteroidy to zaledwie 10 proc. ogółu, pesymistyczny – że to tylko 2 proc. – podkreśla.

– Jeśli wcześniej twierdziło się, że upadek na Ziemię obiektów takich jak meteoryt tunguski ma miejsce raz na 700-900 lat, to teraz uważa się, że takie zjawiska mogą się zdarzać nawet raz na 90-100 lat – powiedział.

W poniedziałek  370 tys. km od Ziemi przeleciała inna asteroida 2013 EC. Była ona jednak mniejsza bo szasuje się jej wielkość na 20 metrów.

Tak samo jak 2013 EC, 2013 ET nie stanowi zagrożenia dla Ziemi. Pomimo to przelot obu asteroid jest dla niektórych niepokojący – chodzi o to, że oba ciała niebieskie zostały odkryte zaraz przed zbliżeniem.

Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości będziemy świadkami wielu takich niespodzianek. Obiektów przypominających obie asteroidy, jak mówią astronomowie, jest w okolicach Ziemi aż milion. Jak dotąd odkryto jednak tylko 9,7 tys. z nich.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o