Duże trzęsienie ziemi w Rosji na Kamczatce a potem eksplozja wulkanu Karymsky

Ogromny wulkan na Kamczatce wybuchł w weekend z wielkim impetem, wyrzucając w powietrze toksyczne gazy i popiół zaledwie kilka godzin po wielkim trzęsieniu ziemi w regionie, które spowodowało ewakuację centrum handlowego.

wulkan

Wulkan Karymsky na rosyjskiej Kamczatce mieszczący się we wschodniej stronie wulkanicznej wyrzucił kolumnę popiołu na wysokość co najmniej 3 km – podaje Ministerstwo Sytuacji Kryzysowych. W związku z erupcją władze prowadziły dla lotnictwa pomarańczowy alert, co zmusiło międzynarodowe linie lotnicze do zmiany tras lotów.

Do erupcji doszło mniej niż 48 godzin po wielkim trzęsieniu ziemi o sile 7,3 stopnia w skali Richtera, a następnie odnotowano siedem wstrząsów wtórnych. Na Kamczatce klienci jednego z centrum handlowego uciekali ze sklepu w chwili, gdy rozpoczęło się główne trzęsienie.

Epicentrum trzęsienia ziemi było oddalone o nieco ponad 30 km od niespełna 1500-metrowej magmowej góry, co wzbudziło niepokój wśród naukowców, że może dojść do poważnej erupcji, kolejnego trzęsienia lub obu tych wydarzeń naraz.

Trzęsienie ziemi uderzyło w obszar w pobliżu Pacyficznego Pierścienia Ognia, łuku uskoków okrążających Ocean Spokojny. Z tego powodu ten region jest największą na świecie kolebką trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Duże trzęsienie ziemi w Rosji na Kamczatce a potem eksplozja wulkanu Karymsky”

  1. Niech wybuchnie superwulkan yellowstone i bebędzie super… Przeżyli by tylko sprawiedliwi a nie te cymbały z USA. Tt

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.