Dwa dni temu byliśmy o włos od zderzenia z asteroidą! Nadlatuje jeszcze większa

asteroida

Gdyby ta kosmiczna skała wielkości autobusu uderzyła w naszą planetę z prędkością ponad 26 tys. km nastąpiłaby straszna katastrofa, nawet gdyby asteroida rozpadła się w atmosferze. Nikt nie dostrzegł, że się zbliża.

NASA potwierdziła informację o asteroidzie już po fakcie. Wcześniej astronomowie całego świata zwyczajnie ją przegapili. Zobaczono ją dopiero 29 września br. – niecałe 3 dni przed potencjalnym zderzeniem.

asteroida

Na szczęście tym razem asteroida, nazwana obecnie 2017 SX17, minęła nas dosłownie o włos, w odległości zaledwie 87 tys. km, przelatując między Ziemią i Księżycem. To tylko 0,23 średniej odległości do Księżyca. Wszyscy żyliśmy w błogiej nieświadomości, gdyż nie wydano żadnego ostrzeżenia, nie chcąc zapewne wywoływać paniki.

Najbardziej niepokoi, że nie był to pierwszy groźny “kosmiczny gość”, który w ostatnim czasie przeleciał tuż koło nas, choć żadna z poprzednich asteroid nie miała takich dużych rozmiarów. Jej poprzedniczka – 2017 SU17 – minęła nas zaledwie kilka dni wcześniej.

Łącznie między nami a Księżycem przeleciały już w tym roku 34 asteroidy z tak zwanej Grupy Apolla i wiadomo, że na tym nie koniec. Eksperci ostrzegają, że obiekty te są niebezpieczne dla Ziemi, tak jak słynny Meteor Czelabiński – superbolid o średnicy 17 metrów i masie 10 tys. ton, który rozpadł się w 2013 r. nad Uralem w Rosji raniąc 1,5 tys. osób i uszkadzając 7,5 tys. budynków.

Astronomowie przyznają, że już wcześniej w podobny sposób przegapiono wiele asteroid, które przeleciały w pobliżu Ziemi. Kiedy bowiem nadlatują one od strony dziennej obserwacja jest bardzo utrudniona.

Tymczasem do naszej planty zbliża się już kolejna kosmiczna skała, tym razem znacznie większa, o średnicy nawet 27 m. Obiekt 2012 TC4 pilnie obserwują teleskopy z centrum NASA w Pasadenie, w Arizonie i w Rapid Response System na Hawajach.

Na razie ocenia się, że ta asteroida minie nas 12 października br. w odległości zaledwie 43,5 tys. km, a więc dwa razy bliżej niż poprzednia. Pozostaje wierzyć, że uczeni nie mylą się w obliczeniach i że opinii publicznej podawane są prawdziwe informacje.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
NEOttteis77Marta P.TheEndRyszard Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
NEO
Gość
NEO

Prędzej kim Jon chu* walnie atomowke

Marta P.
Gość
Marta P.

A wiecie po co sa te straszenie wojna z Rosja , po to aby wszyscy do okola mieli dobra obronę przeciwlotnicza, wpływanie na rządy aby te dawali kasę na obronę strefy powietrznej
a wtedy można i asteroidę mięć czym rozwalić.

TheEnd
Gość
TheEnd

Jebnie w ziemie, czuję to w moim jedynym włosie na łysej głowie. Teraz leci taka asteroida, a za nią pewnie podąża jakiś olbrzym jak w filmie Armageddon. To już jest koniec 😀

Ryszard
Gość
Ryszard

Ta asteroida uderzy w może powstanie ogromne tsunami powinni łudzi już ewakuować

ttteis77
Gość
ttteis77

„planeta x była, a te przypadki ciał to tylko kierunek za którym ciągła je. A co ciągła, i czy zderzy się z ziemią? czas pokaże…”

Ja
Gość
Ja

Kogo cytujesz?

ttteis77
Gość
ttteis77

„Cudzysłów – para znaków interpunkcyjnych, służących w języku polskim m.in. do wyodrębniania cytatów, pseudonimów, ironii.”

ttteis77
Gość
ttteis77

„siebie samego”

&
Gość
&

Ziemia strasznie przypomina UE. Takie zbiorowisko.