Dwie eksplozje w Iraku. Ponad 200 zabitych. Przyznało się Państwo Islamskie

Co najmniej 213 osób zginęło w niedzielnym zamachu samobójczym w Bagdadzie, do którego przyznała się ekstremistyczna sunnicka organizacja Państwo Islamskie – poinformowały w poniedziałek irackie władze. Wcześniejsze informacje mówiły o ok. 140 ofiarach śmiertelnych i 170 rannych.

Do eksplozji samochodu pułapki doszło w niedzielę rano w centrum stolicy Iraku. Odpowiedzialność za zamach w dzielnicy Karada, w której znajduje się wiele restauracji, hoteli, a także ambasada Francji, wzięła na siebie dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS). W chwili eksplozji na ulicach było dużo ludzi – podkreśla agencja Associated Press.

zamach terrorystyczny

zamach terrorystyczny

Wybuch był tak silny, że pobliskie budynki, w tym centrum handlowe, zostały całkowicie zniszczone. Ulice zatarasowały płonące samochody i hałdy gruzu. Władze obawiają się, że w zniszczonych budynkach mogą znajdować się jeszcze ciała kolejnych ofiar.

Eksplozja za eksplozją

Mieszkańcy Karady obrzucili kamieniami konwój, w którym przyjechał na miejsce zamachu premier Iraku Hajder al-Abadi. Są oni przerażeni rosnącą liczbą zamachów w stolicy i oburzeni biernością rządu.

Szef irackiego rządu zapowiedział odwet za niedzielny atak. – Zamach ten jest rozpaczliwą próbą podjętą przez tzw. Państwo Islamskie po klęsce na polu bitwy – stwierdził Hajder al-Abadi.

Do drugiego tego dnia zamachu bombowego doszło w zachodniej części miasta. Zginęło w nim co najmniej dziewięć osób, a 11 zostało rannych.

Do zamachów doszło w trakcie ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów, kiedy to po zachodzie słońca ulice miast są szczególnie zatłoczone.

Niedawno siły irackie odbiły z rąk dżihadystów ważne miasto Faludża.

USA wzmocnią determinację

Biały Dom potępił ataki w Bagdadzie, podkreślając w wydanym oświadczeniu, że tylko wzmocnią one determinację Stanów Zjednoczonych w walce z IS. „Pozostajemy zjednoczeni z narodem i rządem Iraku we wspólnych wysiłkach mających na celu zniszczenie IS” – czytamy w komunikacie.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Dwie eksplozje w Iraku. Ponad 200 zabitych. Przyznało się Państwo Islamskie”

  1. …”katastrofy które nadchodzą przepraszam ale rząd wie o Nich” na pewno znacie ten fragment.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.