Dwie nowe wyspy pojawiły się na Morzu Czerwonym

Wyspy Morze Czerwone

Na Morzu Czerwonym pojawiły się dwie nowe wulkaniczne wyspy, które utworzyły się w wyniku działalności podwodnych wulkanów, które przed dwoma laty emitowały w górę, do atmosfery, spektakularne pióropusze popiołów i gazów – podaje CBS News.

Wyspy o nazwie Sholan i Jadid uformowały się w miejscu znanym jako archipelag Zubair koło Jemenu w południowej części Morza Czerwonego. Pierwszy z nich powstał w 2011, a drugi w 2013 r. Obiekty dość szybko rosły, ale w czasie skurczyły ze względu na erozję. Ich rozmiar udało się w tej chwili dokładnie oszacować dzięki wysokiej rozdzielczości zdjęciom satelitarnym.

Wyspa Sholan – znajduje się pomiędzy wyspami Haycock i Rugged – i wyrosła z erupcji, która rozpoczęła się w grudniu 2011 r. i trwała przez 25 dni. Początkowo osiągała 0,52 km szerokości i 0,77 km długości, ale w wyniku erozji rozmiar wyspy zmniejszył się o 30 procent w ciągu dwóch lat. Na wielkość wyspy wpłynęły m.in. takie czynniki jak prądy morskie oraz wiatr.

Wyspa Jadid powstała dwa lata później między sąsiadującymi ze sobą wyspami Saba i Saddle. Trwająca 54 dni podwodna erupcja wulkaniczna utworzyła okrągłą wyspę o średnicy około 900 m. Jednak jej rozmiar, także ze względu na erozję, zmniejszył się do 670 m – wynika z danych satelitarnych.

Wysoka aktywność sejsmiczna i wulkaniczna w rejonie Morza Czerwonego nie jest wielkim zaskoczeniem; trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów trwają tam od dziesięcioleci. Jednak pojawienie się dwóch wysp świadczy o obecności tzw. aktywnej strefy magmowej, która wcześniej uciekła uwadze naukowców.

Pomimo faktu, że nowo powstałe wyspa „chudną”, naukowcy są przekonani, że Jadid i Shola nie znikną, przynajmniej w niedalekiej przyszłości. „Wiele starszych i młodszych wysp Zubair składa się z tufu, które niełatwo ulegają erozji. One także traciły rozmiar zaraz po erupcji, ale z czasem ich rozmiar ustabilizował się” – podkreślają eksperci.

Wyspy Morze Czerwone

Wyspy Morze Czerwone

Wyspy Morze Czerwone

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.