Dwugłowa mumia starożytnej egipskiej księżniczki i krokodyla ujawniona publice

dwuglowa mumia

Mumia pozostawała w cieniu z dala od opinii publicznej od ponad wieku. Dwugłowa mumia na wygnaniu składa się z pozostałości niezidentyfikowanej starożytnej egipskiej księżniczki i krokodyla.

Starożytna egipska mumia z dwiema głowami – jedna należąca do dziewczynki, a drugą do krokodyla – została sfotografowana po raz pierwszy po tym, jak została usunięta z oczu publiczności ponad pół wieku temu.

dwuglowa mumia

Mumia pozostawała na wygnaniu przez ponad wiek z rozkazów osmańskiego sułtana Abdula Hamida II.

Według doniesień tureccy urzędnicy wydali specjalne pozwolenie dla Hürriyeta na filmowanie jedynej mumii przetrzymywanej w pałacu Topkapi w Stambule.

Pałac Topkapi Turcja
Pałac Topkapi Turcja

Według tureckich ekspertów, mumia składa się z pozostałości niezidentyfikowanej starożytnej egipskiej księżniczki oraz ciała i czaszki krokodyla nilowego.

Mumia nie należała do bytu hybrydowego ani niczego podobnego. Legenda wokół mumii sugeruje, że dziewczynka (młoda księżniczka) została zaatakowana przez jednego z tych gadów, a władcy tamtych czasów postanowili połączyć oba ciała z przekonaniem, że młoda dziedziczka zostanie wskrzeszona jako krokodyl.

mumia księżniczki glowa krokodyla

W przeciwieństwie do innych sześciu mumii ważnych postaci historycznych, które są chronione w Muzeum Archeologicznym w Stambule, ta wyjątkowa mumia jest przechowywana w Pałacu Topkapi na rozkaz Ottomana Sułtana Abdula Hamida II, który panował pod koniec XIX wieku.

Abdul Hamid II
Abdul Hamid II

Abdul Hamid II był 34. sułtanem Imperium Osmańskiego i ostatnim sułtanem, który sprawował skuteczną kontrolę nad państwem. Jego panowanie było naznaczone szeregiem buntów, a także nieudaną wojną z Imperium Rosyjskim.

Raporty z Turcji sugerują, że mumia była początkowo przechowywana w pałacu Yildiz, również w byłej stolicy Osmańskiej, po sprowadzeniu z Egiptu przez innego sułtana w połowie XIX wieku.

Turecki historyk Ibrahim Hakki Konyali napisał w latach 50. anegdotę, która doprowadziła do „wygnania” mumii z jednego pałacu do drugiego.

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o