Dym z pożaru z Kanady przebył 6 tysięcy kilometrów i dotarł do Europy

Dym z pożarów w zachodniej Kanadzie przemierzył Atlantyk i dotarł w ostatni weekend do Europy, pokonując odległość ponad 6 tysięcy kilometrów – donosi weather.com.

Niebezpieczny pożar wybuchł w Fort McMurray w stanie Alberta w dniu 1. maja i wciąż nie przejęto nad nim kontroli. Żywioł spowodował śmierć dwóch osób, a ponad 2400 domów i firm spłonęło.

Kanada

Na trzech zdjęciach poniżej możemy zobaczyć, jak satelity „wyłapały” aerozole związane z dymem, gdy wiatr w górnych warstwach atmosfery przetransportował zanieczyszczenia w poprzek Atlantyku w dn. 20-22 maja. Niebieskie, zielone, żółte, pomarańczowe i fioletowe odcienie ilustrują, gdzie aerozole koncentrowały się każdego dnia, gdy rozprzestrzeniały się na wschód.

KanadaZdjęcie satelitarne przedstawiające koncentrację aerozoli w dymie w dn. 20 maja

21 maja dym z pożarów osiągnął Portugalię, Hiszpanię i Wielką Brytanię:

KanadaZdjęcie satelitarne przedstawiające koncentrację aerozoli w dymie w dn. 21 maja

Dzień później przesunął się dalej, w kierunku Europy kontynentalnej. W rzeczywistości jednak dym zakończył swój żywot nad Wielką Brytanią i Europą Północną.

KanadaZdjęcie satelitarne przedstawiające koncentrację aerozoli w dymie w dn. 22 maja

Czy dym z kanadyjskich pożarów może sprawić, że tegoroczne lato w Europie będzie chłodniejsze i deszczowe, jak sugerują to brytyjskie gazety. Według Marzeny Rabczewskiej, dym z pożarów, utrzymując się wysoko w atmosferze, może mieć wpływ na klimat, jednak: „Jego koncentracja jest zbyt niewielka, by móc dokonać spustoszeń w systemie klimatycznym, dlatego też nie ma żadnych dowodów na to, iż tegoroczne lato będzie zimne i deszczowe właśnie za sprawą pożarów w Kanadzie”.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Dym z pożaru z Kanady przebył 6 tysięcy kilometrów i dotarł do Europy”

  1. Ziemia jest płaska to wychodzi 6tys km.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.