„Dziennik Zbrojny” odpowiada Putinowi: w 48 godzin polskie wojska mogą być pod Kaliningradem

Władimir Putin miał niedawno straszyć, że może zająć Warszawę w ciągu dwóch dni. Jednak według analizy portalu „Dziennik Zbrojny” dużo bardziej wiarygodne od pogróżek rosyjskiego prezydenta byłoby stwierdzenie, że to polskie wojska mogą w 48 godzin dotrzeć pod Kaliningrad.

Jak donosiła przed kilkoma dniami niemiecka prasa, Putin w rozmowie z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką rzekomo powiedział, że gdyby chciał, to w ciągu dwóch dni rosyjskie wojska mogłyby się znaleźć nie tylko w Kijowie, ale też w Rydze, Wilnie, Tallinie, Warszawie czy Bukareszcie.

„Rosyjską głowę państwa faktycznie poniosły emocje, szczególnie, że w jego twierdzeniu więcej jest krzyków ‚chłopca z podwórka’ niż realnej oceny możliwości. Gdyby nasz Prezydent prowadził rozmowy z partnerami zagranicznymi na poziomie prezydenta Putina, mógłby powiedzieć: w 48 godzin możemy być pod Kaliningradem. I byłaby to wypowiedź dużo bardziej wiarygodna” – pisze Mariusz Cielma, redaktor prowadzący portalu „Dziennik Zbrojny”, w szczegółowej analizie na ten temat.

Polskie wojsko 2014polskie wojsko

Jak zauważa, polska armia posiada na Warmii i Mazurach stosunkowo duży potencjał, co związane jest z koniecznością militarnego izolowania obwodu kaliningradzkiego czy scenariuszami wsparcia nadbałtyckich sojuszników. W efekcie w relatywnie krótkim czasie nasze dowództwo może stworzyć w tym rejonie cztery-pięć odpowiednio uzbrojonych batalionowych zgrupowań taktycznych.

Tymczasem rosyjskie wojska w obwodzie kaliningradzkim nie są wcale tak rozbudowane – czytamy na stronie „Dziennika Zbrojnego”. Portal argumentuje, że mają one „charakter niewielkich relatywnie sił gotowych do w miarę szybkiego rozwinięcia i baz sprzętu, w których stoją wozy bojowe i artyleria, czekających na obsadzenie żołnierzami przerzuconymi z głębi kraju”. A w warunkach konfliktu przerzut rezerwistów z Rosji nie byłby taki prosty.

Polskie wojsko 2014polskie wojsko

Należy pamiętać, że Kaliningrad leży zaledwie 40 kilometrów od polskiej granicy. Według Mariusza Cielmy większość rosyjskich sił skupiłaby się na obronie samego miasta, będącego ważną bazą morską i ośrodkiem administracyjnym, więc droga na jego rubieże w ogromnej mierze stanęłaby przed polskimi wojskami otworem.

Dlatego, choć analiza jest pewnym uproszczeniem, na co wskazuje sam autor, gdyby polski prezydent powiedział, że w „dwa dni możemy być pod Kaliningradem”, nie byłyby to – jak pisze „Dziennik Zbrojny” – puste słowa.

Polskie wojsko 2014

Źródło: DziennikZbrojny.pl, WP.PL (tbe)

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “„Dziennik Zbrojny” odpowiada Putinowi: w 48 godzin polskie wojska mogą być pod Kaliningradem”

 1. NASZE WOJSKO JAK PRZYJDZIE CO DO CZEGO MA OCHRONIARZY TAKŻE NIE MA CO SIĘ OBAWIAĆ .POZDRAWIAM OCHRONĘ WP.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. hahah chyba qrna jako dziwka do dymania

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. za 48 godz Putin będzie w Berlinie 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Taak „nasze wojska” za 1500 zł dla pracownika wojska????

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. Ha ha ha! XD
  Polak zawsze przekorny…
  Oby tylko Putin nie wziął sobie tego do serca,
  bo wtedy będziemy mieć przechlapane :/

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.