Dziewiąta planeta może zniszczyć nasz układ słoneczny wypychając inną planetę

Naukowcy odkryli, że Planeta 9 może znacznie zmienić wygląd naszego „najbliższego otoczenia”. Gdy Słońce zacznie umierać, Układ Słoneczny nie będzie wyglądał tak jak teraz.

Dimitri Veras z Wydziału Fizyki na brytyjskim Uniwersytecie w Warwick stwierdził, że istnienie Planety 9 (która hipotetycznie znajduje się poza Układem Słonecznym) może w dalekiej przyszłości wyeliminować z Układu Słonecznego co najmniej jednego z gazowych olbrzymów, czyli Jowisza, Saturna, Urana lub Neptuna. Gdy Słońce wybuchnie, jedna z tych planet zostanie wyrzucona w przestrzeń kosmiczną.

dziewiata planeta

Za około siedem miliardów lat, gdy Słońce zacznie umierać, pozbędzie się połowy swojej masy (która zostanie zdmuchnięta) i spuchnie tak bardzo, że pochłonie Ziemię jeszcze zanim zmieni się w białego karła (niewielki obiekt składający się ze zdegenerowanej materii). Wyrzuty masy Słońca zepchną Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna na odległość, która przez naukowców jest określana jako bezpieczna. To oznacza, ze pozostaną one w Układzie Słonecznym.

Wypchnie gazowego olbrzyma

Jednak według Verasa, jeżeli Planeta 9 istnieje, może ona nie zostać zepchnięta przez energię słoneczną tak, jak pozostałe obiekty. Zamiast tego prawdopodobnie przesunie się ona w stronę Układu Słonecznego i wypchnie z niego jednego z gazowych olbrzymów. Szczególnie zagrożone są Uran i Neptun.

Naukowiec, wykorzystując symulację śmierci systemu planetarnego, określił różne miejsca, w których Planeta 9 mogłaby zmienić losy Układu Słonecznego. Im bardziej byłaby ona oddalona i masywna, tym większe ryzyko tego, że nasz układ planetarny będzie miał gwałtowną przyszłość.

– Istnienie odległej masywnej planety może istotnie zmienić losy Układu Słonecznego. Szczególnie Uran i Neptun mogą nie być bezpieczne podczas śmierci Słońca. Przyszłość Układu Słonecznego zależy od masy i orbity Planety 9, o ile ona istnieje – podkreśla Veras.

Zrozumieć inne układy planetarne

Najnowsze odkrycie może pomóc w badaniu innych układów słonecznych. Prawie połowa z istniejących białych karłów ma w swoich składach skały. Może to oznaczać, że pochodzą one ze szczątek ich własnych systemów planetarnych, które kiedyś spotkały się z planetami podobnymi do Planety 9.
Jednym słowem – przyszła śmierć Słońca może pomóc wyjaśnić ewolucję innych systemów planetarnych znajdujących się we Wszechświecie.

Badania prowadzone przez Verasa zostaną opublikowane w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.