Dżihadyści wysadzili w powietrze największą świątynię w Palmyrze

Świątynia Szamin-Baala była jedną z najważniejszych starożytnych świątyń Palmyry. Teraz leży w gruzach, zburzona przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Świątynia w Palmyrze

Według aktywistów opozycji syryjskiej do zburzenia świątyni dżihadyści użyli dużej ilości materiałów wybuchowych – poinformował dyrektor generalny departamentu antyków i muzeów Syrii Mamun Abdulkarim.

Świątynia w Palmyrze

W środę media poinformowały, że dżihadyści z IS zamordowali 81-letniego Chaleda al-Asaada – jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmyrze; jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta.

Na początku lipca IS zamieściło nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmyrze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji.

Świątynia w Palmyrze

Swiatynia w Palmyrze

Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka IS zaminowało ostatnio Palmyrę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Palmyra słynie z imponujących ruin miasta, będącego niegdyś jednym z ważniejszych centrów antycznego świata na starożytnym Wschodzie. W mieście, leżącym 240 km na północny wschód od Damaszku, w niepowtarzalną całość splotły się wpływy ze Wschodu i Zachodu – perskie i grecko-rzymskie. Sławą cieszą się zwłaszcza palmyreńskie rzymskie portyki kolumnowe i charakterystyczne wieże grobowe.

Po raz pierwszy wzmiankowane w XIX stuleciu p.n.e. w I wieku n.e. miasto zaczęło się gwałtownie bogacić. – Od czasów panowania cesarza Tyberiusza Palmyra stała się kluczowym pośrednikiem w handlu pomiędzy Chinami i Indiami a Imperium Rzymskim – mówił „Newsweekowi” w 2012 r. dr Grzegorz Majcherek z Uniwersytetu Warszawskiego, który kieruje polskimi pracami wykopaliskowymi na terenach Palmyry. Najkrótsza droga ze wschodu na zachód prowadziła przez nieprzyjazne tereny Pustyni Syryjskiej.

Nie sposób było przebyć tę drogę bez postoju, więc kupcy zatrzymywali się w jedynej w tamtej okolicy oazie – Palmyrze. – Przez Pustynię Syryjską przewozili towary luksusowe, m.in. jedwab, który wówczas umieli wytwarzać wyłącznie Chińczycy, oraz korzenie i przyprawy – mówił w rozmowie z „Newsweekiem” prof. Michał Gawlikowski z Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni szef polskiej misji archeologicznej w Palmyrze.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Dżihadyści wysadzili w powietrze największą świątynię w Palmyrze”

  1. Koniec świata jest już bliski. Warto przeczytać to proroctwo.
    http://www.chrystusowy.pl/i112,Proroctwo-dotyczace-konca-swiata,Emanuel-Minos.html

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.