Dziś czyli z czwartku na piętek i z piątku na sobotę noc spadających gwiazd. TRANSMISJA NA ŻYWO

TRANSMISJA NA ŻYWO… Podczas najbliższej nocy niebo rozświetlą setki meteorów. Nie przegapcie takiej okazji. Według synoptyków pogoda na ogół dopisze. U nas zobaczysz transmisję na żywo.

W tym roku będzie największy deszcz meteorów od 2009 roku. Dzięki temu spodziewane są aż dwa maksima roju Perseidów. Pierwsze w nocy z czwartku na piątek (11/12 sierpnia), a drugie z piątku na sobotę (12/13 sierpnia).

Dobre warunki do obserwacji

Czy dziś w nocy pogoda dopisze? Według prognozy pogody nocą najwięcej chmur pojawi się na wschodnim Wybrzeżu. Tam niewykluczony jest deszcz.

Do północy będzie się chmurzyć przeważnie na zachodnich krańcach Polski oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu. Tam rozgwieżdżone niebo w połowie przysłonią chmury. W pozostałych regionach Polski w pierwszej połowie nocy chmur będzie niewiele a warunki do obserwacji „spadających gwiazd” najlepsze. Po północy do rana wypogodzi się w południowo-wschodniej Polsce a zachmurzy w zachodniej i północno-zachodniej.

pogoda

pogoda

Zimna noc

Ubierzcie się ciepło, ponieważ będzie zimno. Najchłodniej będzie nad ranem. Najniższą temperaturę odnotujemy na Lubelszczyźnie (6 st. C). Na Podkarpaciu słupki rtęci wskażą 7 st. C. W północno-wschodniej i centralnej Polsce temperatura spadnie do 8 st. C. Na Dolnym Śląsku nad ranem będzie 10 st. C. Najcieplejsza noc czeka mieszkańców Niziny Szczecińskiej (12 st. C).

Kiedy będzie ciemno?

W różnych regionach kraju zmrok pojawi się o innej porze. Ciemno najszybciej zrobi się w okolicy Przemyśla. Zachód słońca rozpocznie się tam o 19.53. Następnie Słońce zajdzie w rejonie Suwałk i Warszawy (od 20.07). Im dalej na zachód tym dzień skończy się później. We Wrocławiu zachód słońca odbędzie się od 20.20, a w Szczecinie dopiero od 20.38.

Jak długo potrwa noc? Jasno zacznie się robić około pół godziny przed wschodem Słońca. W piątek Słońce wzejdzie najwcześniej w Suwałkach (o 5.01), następnie w Przemyślu i w Warszawie (5.15) i najpóźniej we Wrocławiu i Szczecinie (po 5.30).

Trzy meteory na minutę

Jak obserwować Perseidy? Najlepiej z dala od sztucznego światła. Okolica musi być ciemna aby dostrzec rozbłyski na niebie. Z tego względu najlepiej wyjechać z miasta w miejsce, skąd można obserwować jak największą część nieba czyli na polany. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nasz wzrok przyzwyczaja się do ciemności przez około pół godziny.

Perseidy wpadają w ziemską atmosferę z prędkością 60 kilometrów na sekundę. Wtedy pali się, dzięki czemu widzimy jasną łunę na niebie. W nocy z czwartku na piątek będzie pierwsze maksimum roju meteorów. O 2 w nocy może spaść nawet 200 meteorów na godzinę czyli nawet trzy na minutę. Spoglądajcie na wschód lub południowy wschód.

Warto dodać, że pełnia Księżyca przypada na 18 sierpnia, dlatego z powodu blasku Srebrnego Globu, w tym okresie obserwacja „spadających gwiazd” będzie utrudniona. Podczas najbliższej nocy Księżyc znajdzie się w pierwszej kwadrze, co oznacza, że będzie widoczna jego prawa część.
Gdzie obserwować?

Im ciemniejsze miejsce wybierzemy, tym większa szansa na dostrzeżenie „spadającej gwiazdy”. W Polsce najlepiej do tego celu nadają się Mazury i Bieszczady, bo w dużych miastach widoczne są tylko te najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne meteory. Reszta znika w miejskiej łunie.

W Warszawie

Osoby, które zostaną w miastach, też będą miały szansę na obserwowanie Perseidów. W Warszawie wspólne obserwacje w piątek od godz. 21 tradycyjnie już przygotowuje Centrum Nauki Kopernik. Oglądanie zjawiska ułatwi wyłączenie iluminacji Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenia Parku Odkrywców. Dodatkowo Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców oraz niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu.

W Gdańsku

Również mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wspólnie wypatrywać „spadających gwiazd”, i to przez kilka dni – od 9 do 14 sierpnia od godz. 21 do północy. Imprezę „Nocne podglądanie Wszechświata” organizuje tam gdańskie Centrum Hewelianum. Przez sześć nocy latarnie na terenie Centrum Hewelianum będą oklejone czerwoną folią, by ułatwić obserwacje. Każdy uczestnik dostanie swoją kartę obserwacyjną i będzie mógł notować zarejestrowane meteory.

Ciekawostki

Perseidy to rój meteorów związany z kometą Swift-Tuttle. To największy znany obiekt przechodzący przez orbitę Ziemi. Ułożenie orbity komety sprawi, że Perseidy będziemy mogli jeszcze oglądać co roku przez 2 tysiące lat.

perseidy

Kometa ma około 25 km szerokości, co odpowiada wielkości tej, przez którą wyginęły dinozaury. Ten kosmiczny obiekt co roku znajduje się w innej odległości od Ziemi. W 1990 roku był tak blisko, że świat obiegły plotki, że może uderzyć w nasza planetę. Nic takiego się nie stało, ale nie oznacza to, że nie może się zdarzyć w przyszłości. Według naukowców największe zbliżenie do Ziemi będzie w 2126 roku.

TRANSMISJA NA ŻYWO:

Źródło: TVN Meteo Autor: AD/rp
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.