Dziś niesamowita koniunkcja Jowisza i Wenus. Następna za 50 lat

Już dziś obie planety zaświecą na niebie w odległości mniejszej niż tarcza Księżyca. Sprawi to wrażenie, że Wenus i Jowisz niemalże się dotkną. Całe wydarzenie będzie można oglądać na kanale Z głową w gwiazdach.

Przed nami wyjątkowa koniunkcja Jowisza i Wenus. Obie planety w czasie największego zbliżenia będą oddalone od siebie o ok. cztery minuty kątowe. Oznacza to, że na niebie będzie je wtedy dzieliła odległość mniejsza niż jedna ósma tarczy Księżyca. Sprawi to wrażenie, że Wenus i Jowisz niemalże się dotkną. Tak duże zbliżenie następnym razem będziemy mieli okazję oglądać dopiero w 2065 roku.

Tak bliska koniunkcja będzie widoczna jedynie w Stanach Zjednoczonych. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie będziemy mogli zobaczyć tego zjawiska. U nas także spotkanie Wenus i Jowisza będzie spektakularne.

– To zbliżenie będzie tak ekstremalnie bliskie, że ja w swojej karierze jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Rok temu mieliśmy taką koniunkcję, ale dzisiaj planety będą dwa razy bliżej – mówi astronom Karol Wójcicki.

koniunkcja

koniunkcja

Po zachodzie Słońca

Czas największego zbliżenia Jowisza i Wenus wypadnie w chwili, gdy obie planety z perspektywy Polski będą pod horyzontem. Z tego względu najlepszym momentem, żeby je obserwować będzie czas około 20-30 minut po zachodzie Słońca, który odbędzie się kilka minut po 19.30. Po godzinie 20 zrobi się na tyle ciemno, żeby oba ciała niebieskie stały się widoczne. Wówczas Jowisza i Wenus z perspektywy obserwatora, będzie dzieliła odległość mniejsza niż jedna trzecia średnicy tarczy Srebrnego Globu, czyli około 11-12 minut kątowych.

W takim ustawieniu będą planety na niebie
W takim ustawieniu będą planety na niebie

Jeśli jednak nie będziecie mieć możliwości obejrzenia koniunkcji na żywo, nic straconego. Karol Wójcicki na swoim kanale Z głową w gwiazdach będzie transmitował całe wydarzenie online od godz. 14.

Zbliżenie Jowisza i Wenus możecie także obejrzeć razem z nami.

Gdzie szukać planet?

Do zdarzenia dojdzie bardzo nisko nad zachodnim horyzontem. Warto wybrać odpowiednie miejsce, żeby nic nie zasłaniało nam nieba. Wieczór i noc mają być pogodne i bezchmurne w prawie całym kraju, co zdecydowanie ułatwi obserwowanie tego niezwykłego zjawiska.

Do koniunkcji dojdzie tuż po zachodzie słońca
Do koniunkcji dojdzie tuż po zachodzie słońca

Źródło: space.com, Z głową w gwiazdach, tvn meteo Autor: AD,zupi/jap
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.