Dziś w nocy patrzmy w niebo. Będą spadały ogromne Drakonidy

Drakonidy są jednym z dwóch rojów meteorów, które rozświetlają nocne niebo w miesiącu październiku. Eksperci oczekują, że dziś po zmierzchu należy oczekiwać szczytu, a najlepsze warunki do ich podziwiania – o ile pogoda oczywiście na to pozwoli – będą obszary Ameryki Północnej, Azji i Europy.

Mieszkańcy bliżej równika na półkuli południowej będą w stanie zobaczyć kilka bolidów na godzinę. Meteory nazwano po gwiazdozbiorze Smoka, gdyż są normalnie widoczne, gdy konstelacja znajduje się wysoko na niebie. Jasne bolidy powstają w trakcie przejścia Ziemi przez szlak fragmentów pozostawionych przez kometę 21 P/Giacobini-Zinner.

Kometa 21 P/Giacobini-Zinner
Kometa 21 P/Giacobini-Zinner

Skały, kamienie i cząsteczki kurzu, które wielkością mogą przypominać maleńkie ziarenka piasku, wchodzą w atmosferę i poprzez tarcie z cząsteczkami powietrza wydzielają jasne światło. Drakonidy poruszają się stosunkowo powoli, a ich aktywność słabsza w przeciwieństwie do Orionidów, których szczyt nastąpi w okolicach 20 października – podkreślają astronomowie.

drakonidy

Jednakże w 1933 i 1946 r. Drakonidy pozytywnie zaskoczyły naukowców – wówczas obserwatorzy widzieli aż 20 tys. spadających gwiazd w ciągu zaledwie jednej godziny!

Jednak niektóre doniesienia sugerują, że pierwsze Orionidy już przecięły niebo. Jasny duży bolid był widziany w kilku stanach USA oraz na południu Kanady we wtorek wieczorem.

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne podaje, że „dziwna kula ognia była postrzegana głównie z Ontario, ale obserwatorzy z Nowego Jorku, Pensylwanii, Maryland, New Jersey, Waszyngtonu, Michigan, Zachodniej Virginii, Delaware, Massachusetts, Wirginii i Quebec również donieśli o dziwnym zdarzeniu”.

Okres deszczu Orionidów zaczął się 4 października, a zakończy 14 listopada – informuje NASA .Agencja twierdzi, że szczyt aktywności odbędzie się między 21 a 22 października. Wówczas – w trakcie szczytu – będziemy mogli obserwować do 20 „spadających gwiazd” na godzinę.

08.10.2016 godz.
08.10.2016 godz.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o