Dziś w Polsce wieje Jet stream z prędkością 200 km/h

Około 10 kilometrów nad naszymi głowami dziś powietrze mknie z ogromną prędkością.

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, to intensywny, dość wąski i prawie poziomy strumień przenoszący z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza w atmosferze. Tworzy się przeważnie na wysokości od 9 do 12 km nad powierzchnią Ziemi.

Jak powstaje?

Prąd strumieniowy powstaje na styku różnych mas powietrza – np. zimnej i ciepłej. Im większa różnica między sąsiadującymi masami powietrza, tym jet stream jest intensywniejszy. Średnia prędkość powietrza w prądzie strumieniowym to około 100 km/h, ale czasami jest to nawet 400 km/h.

Prognoza prędkości wiatru na dziś na poziomie 9 km nad Ziemią. Wyraźnie widać (ciemny kolor) prąd strumieniowy, który rozciąga się od Atlantyku, przez Wielką Brytanię i Morze Północne po Polskę.

Prąd strumieniowy dziś jest nad Polską

Rzeka powietrza

Jet stream, który można porównać do szybko mknącej rzeki powietrza, meandruje, czyli tworzy zakola, skręcając na północ lub na południe. I to właśnie dzięki nieustannemu meandrowaniu prądu strumieniowego mamy zmienną pogodę, bo po północnej stronie jet streamu jest zimniej niż po południowej. Prąd strumieniowy przenosi też masy powietrza na ogromne odległości. Meteorolodzy uważają, że droga strumieni powietrznych wpływa na układy burzowe. Na przykład, w 2007 i 2012 roku, Wielka Brytania doświadczyła wyjątkowo intensywnych burz i opadów, co wiąże się z obecnością w tym czasie nad krajem jet streamu.

Prognoza prądów strumieniowych na środę (wetteronline.de)

Wykorzystują go piloci

Prądy strumieniowe mają znaczenie w lotnictwie. Samolot, który leci z zachodu na wschód w strefie jet streamu, pokonuje tę samą trasę krócej niż zwykle, bo „pomaga” mu szybko przesuwające się powietrze. Lot w strefie prądu strumieniowego pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również paliwo. Sprzyjający prąd strumieniowy może skrócić z lot Ameryki Północnej do Europy nawet o kilkadziesiąt minut.

Źródło: LiveScience/wikipedia, tvn meteo Autor: AP/tw
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

15
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LabirtelbfaciowtfhComik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
b
Gość
b

niech mi panowie inżynierowie wytłumaczą jakim cudem istnieją dwa ośrodki różnego ciśnienia bez faktycznej mocnej bariery? Bo przecież kosmos to próżnia a nas od kosmosu nic nie odgradza…czemu więc mamy powietrze?

facio
Gość
facio

Phi 200 km/h? Co to ma być? Od pierwszej połowy XVI wieku wiatr wieje nam w twarze ponad 1600 km/h bo Ziemia się kręci. Policz sobie: 40000km obwodu na równiku podzielone przez 24 godziny na dobę daje 1666km/h ciągłego wiatru w mordę.

wtf
Gość
wtf

Yyyy co?

hComik
Gość
hComik

to nie jest wiatr durniu…tylko obliczyłes ruch obrotowy ziemi wokol osi…dodatkowo powiem ci facio z jaskinki ze jeszcze jest ruch ziemi wokol słonca…orbita ziemi wokol slonca czyli trasa cala do o kola to prawie miliard kilometrow…ziemia pokomuje ten dystans w 365 dni z prędkością 102 tyś. kmh wiesz w ogole co to jest atmosfera??? po za tą twoją w domu 🙂

wtf
Gość
wtf

Kogoś wyzywasz od durni, ale sam nie potrafisz używać prostego systemu komentarzy… durniu. To nie do mnie ta odpowiedź powinna być.

facio
Gość
facio

Może jeszcze nam opowiesz, że powietrze jest przyklejone do powierzchni magicznym klejem i obraca się razem z nią? Lecz się na nogi ziomek.

wtf
Gość
wtf

Co tu się odpier dala w tych komentarzach to ja nie wierzę xd Jak jedziesz samochodem i podrzucisz w rękach piłeczkę to uderza ci ona w twarz? Nie. Z twojej perspektywy zachowuje się dokładnie tak samo, jakbyś ją podrzucił stojąc w miejscu. Dzieje się tak bo piłeczka porusza się razem z tobą i samochodem w tym samym kierunku, z tym samych zwrotem i z tą samą prędkością co ty. To samo dzieje się z powietrzem i powierzchnią planety 😉 Ogólnie jestem optymistą i nie wierzę, że ludzie mogą być tak głupi, żeby wypisywać to co ty. Jesteś trollem, słabym, ale… Czytaj więcej »

facio
Gość
facio

Powietrze w samochodzie stoi, bo jest zamknięte karoserią a jeśli powtarzasz za satanistą z Torunia, że Ziemia się obraca, to czym jest zamknięte powietrze na Ziemi?

wtf
Gość
wtf

To sobie podrzuć ciężką, gumową piłeczkę (kauczukową?) jadąc na rowerze. Poleci do tyłu? Nie.

facio
Gość
facio

Nie bardzo rozumiem co chcesz mi uświadomić tym przykładem. Po co jechać na rowerze skoro ponoć od kilkuset lat Ziemia kręci się ponad 1600 km/h, więc nawet jeśli stojąc w miejscu podrzucę piłeczkę stojąc w kierunku „pod obroty”, to za chwilę razem z Ziemią wjadę w nią z prędkością 1600 km/h. Chyba, że piłeczka, podobnie jak powietrze też będzie przyklejona magicznym klejem do powierzchni?

wtf
Gość
wtf

COOOO?!?!? xd
człowieku, nie wiem o czym piszesz xd
Dlaczego dopiero od XVI wieku Ziemia się kręci wokół osi?
Czy jak rzucisz piłeczką stojąc w miejscu, to czy wjedziesz w nią z prędkością 1600 km/h (na równiku)? Nie. Powtarzam ci ciągle, że działa to na takiej samej zasadzie jak podrzucona piłeczka w samochodzie, na rowerze, w jakiejkolwiek sytuacji poruszania się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Ten magiczny klej o którym ciągle bredzisz to może być lepkość powietrza i tarcie o cząsteczki powietrza.

facio
Gość
facio

Dopiero w XVI wieku Kopernik ruszył Ziemię. Wcześniej stała nieruchomo jak ją Pan Bóg stworzył. Podrzucając piłeczkę w samochodzie nie poruszam się względem piłeczki, a stojąc na podłożu zasuwającym 1600 km/h przecież poruszam się względem piłeczki 1600 km/h. Co tu widzisz trudnego do zajarzenia?

facio
Gość
facio

…względem piłeczki i powietrza.

b
Gość
b

podaj mi 1 namacalny dowód że ziemia jest kulą,durniu…

Labirtel
Gość
Labirtel

To podaj jeden namacalny że jest inaczej.